Profesionální pomoc se zahradou

okrasné zahrady

okrasné zahradyKrásná zahrada je vlastně takové malé umělecké dílo. Když se zahrada zakládá s rozmyslem a podle předem daného plánu, je to poznat i za několik let, kdy stromy a keře poporostou. Zahrada se mění, její údržba však zůstává málo náročná. Je fajn, pokud se zahrada může pochlubit nějakou dominantou, zajímavým prvkem. V každém případě by ale jednotlivé prvky zahrady měly společně ladit a být v souladu i se stylem celého domu.

Význam zahrady jako klidné oázy, kam si chodíme odpočinout a načerpat energii, roste a možná i proto stále více lidí volí návrhy a realizace zahrad od zahradních architektů. Kvalitní návrh zahrady klade důraz nejenom na výběr rostlin, kamenů a jiných prvků, ale i na technické řešení. Odborníci vám mohou pomoci i s údržbou zahrady či závlahovým systémem.

I když jde v první řadě o konečný vzhled místa, niky, je vždy nutné brát v úvahu nároky jednotlivých rostlin. Zkoušet kombinovat nekombinovatelné se většinou nevyplatí. Zahrada sice nemusí mít jednotný styl (japonský, anglický, venkovský a podobně), ale složení rostlin musí být harmonické a vhodné pro daný typ a složení půdy, pH, zastínění. Olivový háj si totiž v českých podmínkách prostě nezajistíte. Naopak zahradu, která vypadá krásně od jara až do zimy, a kde stále něco kvete a voní, mít v našich zeměpisných šířkách můžete.

Poměrně složitý a zdlouhavý proces, od návrhu zahrady na klíč k její realizaci stojí za to, pokud vznikne dobře vypadající a funkční prostor, který odráží vkus majitele zahrady, originální nápady zahradního architekta a osobitý charakter místa. Prvním krokem k návrhu zahrady je tedy určit, o jakou zahradu by se mělo jednat, zda alespoň část zahrady bude užitková, jakou funkci má zahrada plnit a kolik času chcete nebo můžete údržbě zeleně věnovat.

Lidé, kteří jsou velmi pracovně vytíženi, preferují nízkoúdržbovou okrasnou zahradu se zajímavými dřevinami a trvalkami, které vydrží zimní období bez úhony. Větší travnaté plochy vypadají dobře, ale trávník je nutné pravidelně udržovat. Na rozsáhlejších pozemcích může být alespoň částečně zachován charakter louky, kterou je nutné kosit pouze dvakrát do roka. Zahrada s bohatě kvetoucími medonosnými letničkami se vám zase odmění záplavou barevných motýlů, kteří se tu budou pást.

Zahradu dotváří i posezení, zahradní nábytek. Návrh zahrady vám pomůže představit si vzhled zahrady z jednotlivých pohledů. Lépe si představit, kde budou cestičky, odpočinková zóna trvalkové záhony, keře a stromy. Osazovací plán již konkrétně počítá s druhem a počtem rostlin, lze od něho tedy odvodit finanční náročnost.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*