Pěstujeme oregáno

oregano dobrormysl

oregano dobrormyslVíte, jaká první věc napadne mnoho lidí, když se řekne omáčka na špagety? Asi rajčata, ale oregáno bude určitě na druhém místě. V Česku je stále populárnější pěstovat si čerstvé bylinky za oknem, na balkoně nebo v květináčku přímo v kuchyni. A právě oregano neboli dobromysl, je jednou z nejčastěji pěstovaných bylinek, společně s bazalkou a pažitkou. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Kromě špaget a těstovin obecně se oregano skvěle hodí i na pizzu, do nejrůznějších omáček, mletých mas nebo zeleninových salátů. Je jemnější, než u nás možná používanější majoránka, ale pokud ho použijete do stejných pokrmů, kam obvykle přidáváte majoránku, určitě nic nezkazíte. Domovinou oregana je mírný až subtropický pás Asie a Středomoří, ale ani u nás ani na mnoha jiných místech na světě není oregano žádnou novinkou.

Oregáno má drobné svěže zelené lístky, stonky dorůstají okolo půl metru. Je to trvalka, která je méně choulostivá na mráz, než byste si možná mysleli. Drobné narůžovělé květy v květenství, kterým je shloučené vidlanové laty, jsou medonosné. Dobromysl kvete celé léto, až do září.

A ještě jedna zajímavost, oregano z Itálie bude určitě vonět intenzivněji, než to vypěstované u nás na zahrádce nebo balkóně. Obsah silic je totiž větší, pokud rostlina roste na jihu. Oregáno si snadno vypěstujete i ze semínek. Nejlépe roste, pokud má dostatek slunce a dobře propustnou půdu. Zásobu oregana na zimu si snadno připravíme usušením sklizených lístků z kvetoucích natí. Zapomeňte však na trouby a sušičky a nechte oregano uschnout na vzduchu. Tak si zachová svou chuť a vůni.

Oregáno mělo a má i řadu dalších využití, kromě notoricky známého použití v kuchyni jako koření. Považuje se za léčivou rostlinu, používá se v kosmetickém průmyslu, vyrábělo se z něj hnědočervené barvivo pro barvení textilu, dokonce se udávaly jeho účinky. Oregáno bylo součástí mnoha nápojů lásky i amuletů. Oregáno pomáhá s trávením, používá se jako podpůrný prostředek proti neurózám a má i protikřečové a protizánětlivé účinky. Bývá součástí i sirupů proti kašli, usnadňujících odkašlávání.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*