Tvoříme na Velikonoce: Zažehlovací korálky

zazehlovaci koralky

Asi všichni znáte zažehlovací korálky. Je to skvělá zábava pro děti, ale i pro dospělé. Děti procvičí jemnou motoriku a dospělí zrelaxují. Z těchto pestrobarevných korálek můžete tvořit cokoliv dle vlastní fantazie, ale klidně i velikonoční ozdoby, nebo dekorace na velikonoční přáníčka. Tak pojďme na to. 

Budete potřebovat:

  • zažehlovací korálky
  • podložku s hrot
  • pečící papír
  • žehličku
  • (případně pinzetu a cokoliv na zatížení)

Postup:

Korálky skládáme dle vlastní fantazie na podložku s hroty. K tomu můžeme využít pinzetu, ale děti s drobnými prstíky se budou na hroty krásně trefovat i bez ní. I když to na první pohled nevypadá, na podložce můžeme vytvořit krásná velikonoční vajíčka, zajíčky, nebo kuřátka. Věřím tomu, že děti vymyslí spoustu dalších jarních symbolů. Pokud počítame se zavěšením výrobku, je dobré jeden korálek z mozaiky vynechat a vzniklou dírkou potom protáhnout stužku nebo šnůrku. Pokud na vynechání korálku zapomeneme, nic se neděje, korálkem se i tak dá protáhnout tenší provázek, nebo se dá prošít jehlou. Jakmile máme obrázek hotový položíme na něj pečící papír a přežehlíme žehličkou zahřátou na maximální teplotu. Korálky se žehlením mírně roztečou a spojí se dohromady. Výrobek musíme kontrolovat, aby byl dostatečně zažehlený. Pokud bychom korálky zažehlili málo, budou se nám od sebe korálky oddělovat. Pokud to s žehlením ale přeženeme, korálky se rožtečou tak, že se nám spojí i dírky uprostřed. Korálky sice drží u sebe, ale výrobek je tenčí a křehčí. Po zažehlení necháme vychladnout a sejmeme z podložky. Je dobré výrobek přežehlit i z druhé strany a zatížit, aby se nezvlnil.

Korálky seženete skoro v každém hračkářství a ve specializovaných internetových obchodech. Prodávaji se buď ve velkém množství v krabicích, nebo jako speciální sady na tvorbu konkrétních obrázků. V sadách bývají i obrázkové předlohy sloužící jako vzor a inspirace, ale mnohdy i podložky s hroty, které nemusí mít jen tvar čtverce, ale i srdíčka, hvězdičky nebo třeba princezny či auta. Tyto tvary sice pomocí představivosti nebo obrázku z knížky vytvoříme i na podložce čtvercové, ale kraje výrobku budou malinko zubaté.  Korálky se prodávají ve více velikostech – mini, midi, maxi – nejčastěji se však využívá midi.

Užijte si vyrábění a popusťe uzdu vaší fantazii.

Foto: Markéta Slavíková, Loskutákov

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*