Materiály pro zateplení budov.

zateplování

zateplováníZateplení nově stavěné budovy je již standardem. Stále více nemovitostí, rodinných i panelových domů prochází rekonstrukcí, jejíž hlavním cílem je omezení tepelných ztrát a prodloužení životnosti nemovitosti.

Polystyren je nejčastěji používaným materiálem pro zateplení fasády především panelových domů. Použití polystyrenu má své opodstatnění především kvůli poměrně malým finančním nákladům spojeným s jeho použitím při zateplování budov (zatepľovanie budov ). Pěnový polystyren se hodí jako izolace pro panelové domy i z jiných důvodů. Použití pro zateplení domů (zateplenie domov), kde jsou desky lepeny na betonový podklad je vhodné kvůli vysokému difúznímu odporu betonu. Použití polystyrenových desek k zateplení cihlové zdi je také možné, ale je nutné  použít polystyrenové desky s větracími otvory, kterými je odváděná přebytečná vodní pára. Kondenzující vodní pára by mohla zapříčinit vlhnutí a následný rozvoj plísní ve zdivu.

Jako izolace (izolácie) se používají desky minimálně 5 cm tlusté. Investice do izolace sice není nejmenší, jedná se ale o investici jednorázovou a důležitou, proto zde přehnané šetření není na místě. Pokud chcete kvalitní vnější tepelnou a hlukovou izolaci volte silnější polystyrenové desky. Běžně se dodávají desky silné 8, 10, 12, 14 nebo 16 cm. Možná vás překvapí, že existuje několik typů pěnového polystyrenu. Lepší vlastnosti má polystyren vyráběný ve formách, než polystyren řezaný z velkých kvádrů. Dále se jednotlivé druhy  polystyrenu liší pevností v tlaku. Vyšší pevnost v tlaku a celkově lepší vlastnosti má extrudovaný polystyren. Ten se při poškození nedrolí na jednotlivé kuličky. Jedná se o nenasákavou izolaci s velmi dobrými protipožárními vlastnostmi. Další výhodou oproti klasickému pěnovému polystyrenu je, že se nesmršťuje. Je vhodný i do míst s vyšší vlhkostí.

Pro rodinné domky se velice často používá jako izolace i minerální popřípadě skelná vata. Základem pro výrobu minerální vlny je nerost čedič, skelná vata se podobně jako sklo vyrábí z křemičitého písku. Charakteristiky obou materiálů jsou podobné. Jejich hlavní výhodou je odolnost vůči vysokým teplotám a malá tepelná roztažnost. Nízký difúzní odpor zajišťuje dobrou propustnost pro vodní páry.

K rekonstrukcím a stavebním úpravám interiéru se skvěle hodí sádrokartón, který je lehký a levný. Zelené sádrokartónové desky se hodí i pro použití v koupelně a jiných prostorách s vysokou vlhkostí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*