Petr, Petr, Petrklíč

petrklíč

petrklíčVenku už to chvílemi opravdu vypadá na jaro a to je nejvyšší čas nejenom na jarní úklid a předpěstování paprik a okurek, ale také čas na to, zútulnit si byt či dům. K tomu, abyste se jarně cítili i doma, stačí i pár jarních kvítků. A která květinka více symbolizuje jaro, než petrklíč?

Petrklíč neboli prvosenka (latinsky Primula) patří do čeledi prvosenkovitých a roste nejenom u nás a v Evropě, Asii i Americe. Je to velmi bohatý rod, s více než 500 druhy prvosenek. Naše původní prvosenka je  Primula elatior var. corcontica, která roste endemicky pouze na několika lokalitách v Krkonoších.

Prvosenky jsou charakteristické přízemní růžicí listů, uzlovým oddenkem a barevnými květy. Jednotlivé druhy se liší svými nároky, obecně ale platí, že vyžadují chladnější stanoviště. Jsou to nenáročné rostliny, které pořídíte za pár desetikorun. Pokud si koupíte petrklíče v květníku, bude jim dobře za oknem v nepřetopené místnosti. V chladnější místnosti vám květy budou radost mnohem lépe. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku, kořenový bal by neměl úplně vyschnout.

Petrklíče lze dobře kombinovat s dalšími jarními květinami. Dobře působí například kontrast nízkých petrklíčů s vysokými hyacinty. Uzdu fantazii můžete popustit i při kombinování barev květů petrklíčů či při výběru a zdobení květináčů.

Věděli jste, že petrklíče mohou být užitečné i při péči o vlasy? Odvar z květů petrklíčů lze použít k opláchnutí vlasů po umytí. Vlasy budou lesklejší a na dotek jemnější. Výtažek z petrklíčů se používá i v jiných oblastech kosmetického průmyslu, třeba jako přísada do pleťových vod určených pro mastnou pleť.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*