Kulohlavec Sieboldův

Kulohlavec je malý kytovec příbuzný delfínům, někdy je k delfínům také taxonomicky zařazován, stejně jako kosatka. Existují 2 druhy kulohlavců, Sieboldův a černý. Jsem si naprosto jistá, že by je normální smrtelník ve vodě od sebe vůbec nerozeznal.

Jak již název napovídá, má charakteristickou hlavu kulovitého tvaru (díky tomu má zvíře výrazně hydrodynamický tvar) a v tlamě na obou čelistech asi 10 ne moc ostrých zubů. Vidět ho můžete celý rok mimo jiné na jižním pobřeží jednoho z Kanárských ostrovů-na Tenerife. Tam jsme se s tímto sympaťákem seznámili i my, a to docela z blízka.

Výlet člunem za mořskými kytovci

Velmi dobře investovaných 20 Euro (za dospělého, děti za polovinu) v podobě výletu velkým člunem společnosti Flipper UNO kolem pobřeží za delfíny, kulohlavci a velrybami. Občas můžete mít štěstí a uvidíte i želvy. Vyjeli jsme z přístavu Los Gigantes a cesta za živočichy trvala asi 20 minut. Kapitán jel na jistotu. Ostatně pokud byste žádné z mořských zvířat neviděli, vrátí vám peníze. Prý se to ještě nestalo. My jsme viděli 2 druhy delfínů, kulohlavce a jednoho z menších plejtváků.

Kulohlavec Sieboldův

Takový mazlík může mít i přes 3 tuny s délkou těla až k devíti metrům. Ve vodě ale vypadá velmi elegantně. My jsme narazili na teenagera, který zrovna pumpoval vzduch pro hloubkový ponor. To mu trvalo asi 15 minut, kdy se jako by houpal na vlnách Atlantiku a těšil nás svou přítomností. Lodi se vůbec nebál. Je divné, že jsme viděli jen jednoho jedince, protože obvykle se pomalým plaváním pohybují v hejnech po deseti a až dvaceti členech.

Živí se sépiemi, které loví zejména v noci. A pravděpodobně jedna z těch větších, hlubinných toho našeho krasavce nehezky pokousala za hřbetní ploutví. Rána už byla zhojená a podle kapitána naší lodi už nešlo o nijaké ohrožení.

Kulohlavci jsou savci, matka je březí asi rok a čtvrt a rodí živé mládě, které saje mateřské mléko asi čtyři měsíce a je s matkou někdy i dva roky. Další zajímavostí je, že se mláďata se rodí v zimě a samice procházejí menopauzou.

Kulohlavci jsou chráněni, ale v rámci nechutné krvavé tradice loveni obyvateli Faerských ostrovů. Desítky kulohlavců černých přijde o život, jejich mrtvá těla ponechána na plážích. Celý záliv je rudý od krve.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*