Jak si vybrat správné malířské plátno

Pro vytváření uměleckých děl je zapotřebí to správné vybavení. Kromě barev a štětců tak budete potřebovat právě kvalitní malířské plátno. Ale podle čeho vybrat to správné? To se dozvíte v tomto článku.

V hlavní roli materiál a gramáž

Pokud se rozhodnete pro pořízení malířského plátna, musíte si správně zvolit materiál. Nejčastější volbou je bavlněné plátno na malování. To je pružné a nabídne dostatečně dobré vlastnosti pro základní malířské techniky. Hodí se pro malování olejem, akvarelem a podobně. Z pohledu gramáže se nejčastěji setkáte s variantou 300 až 330 g/m2. Taková plátna jsou cenově dostupná. Pro opravdu profesionální výsledek a u technik, kde je nežádoucí silnější absorpce vody, se však budou více hodit plátna s gramáží 380 g/m2. Dalším druhem jsou lněná plátna, která jsou však vhodná pro skutečné umělce, protože cena za takové plátno je stejná jako za několik kusů bavlněného.

Správné rozměry

Pokud hledáte univerzální návod, který vám poví, jaké rozměry plátna si vybrat, asi budete zklamaní. Malířské plátno totiž bývá čtvercové či obdélníkové. K sehnání jsou menší, ale i opravdu velká plátna. O tom, jaká varianta bude vhodná zrovna pro vás, si však musíte rozhodnout sami. Pokud teprve začínáte, lépe si poradíte s menším plátnem. Jestli však už víte, co chcete malovat, a dokážete si to správné rozvrhnout, nebojte se ani většího formátu.

Speciální druhy pláten

Kromě klasických bílých pláten je možné sehnat také nejrůznější atypická. Typicky jde například o plátno s větším rámem, s kterým dosáhnete více plastického efektu u malby, která bude opticky vystupovat ze zdi. Pro začínající může být také vhodné plátno s předtištěným motivem například zvířete, ze kterého můžete vycházet pro samotnou další malbu. Na specializovaném internetovém obchodě jistě najdete všechno potřebné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*