Automatické zavírání kurníku

Pokud patříte do stále zvětšující se skupinu chovatelů drůbeže, jistě oceníte každou pomoc, co vám usnadní práci. A moderní automatické zavírání kurníku takovouto pomocí bezpochyby je.

Moderní zařízení

I když máte doma byť jen několik kousků drůbeže v podobě slípek, musíte se o to své hejno náležitě starat. V opačném případě vám přestanou snášet a pro vejce budete zase muset do obchodu.

Nejotravnější je hlavně nutnost vstávat již v brzkých ranních hodinách a vypouštět slepice ven z kurníku. Ty se totiž neřídí časovým harmonogramem člověka a mají své vlastní potřeby. Večer je pak samozřejmě nutné zahnat celé hejno zpátky do kurníku.

Tento druh starostí si však můžete ušetřit, když si pořídíte automatické zavírání kurníku. S pomocí tohoto zařízení se už nebudete muset každé ráno ani večer obtěžovat s nahánění neposlušného zvířectva, což vám ušetří nervy i čas.

Které zařízení si pořídit?

V případě, že se nakonec rozhodnete do zařízení investovat, budete si muset vybrat ze dvou druhů. Buďto koupíte samostatnou krabičku s elektronikou nebo komplet i s dvířky. Obě varianty mají svá pro i proti. Hodně také záleží, pro kterou značku se rozhodnete.

Krabička

Jak již bylo naznačeno výše, jedná se jen o krabičku, kterou je potřeba napojit na dvířka, případně další zařízení. Obvykle funguje na bateriový pohon, případně je možné ji zásobovat energií prostřednictví USB kabelu.

Kvalitní krabička by měla disponovat dostatečně velkým LCD displejem a integrovaným časovačem. Rovněž by jí neměla chybět dostatečná velká tlačítka k tomu, aby se snadno ovládala i v zimních rukavicích. Samozřejmostí by měla být i možnost nastavení otevírání dvířek ručně.

Ke krabičce je nutné dokoupit vhodná dvířka, jejichž velikost bude validní pro váš kurník. Dvířka mohou být od jiné značky než krabička, nicméně kvůli kompatibilitě je lepší koupit obojí u jednoho výrobce.

Komplet

Komplet obsahuje nejen krabičku se zařízením, nýbrž i dvířka. Díky tomu je jistota, že mechanismus bude fungovat správně. Komplet je výhodný pouze v případě, kdy máte jistotu, že dvířka jsou rozměrově kompatibilní s vaším kurníkem. Pokud ne, raději si kupte zvlášť krabičku a dvířka. Je to mnohem lepší než případné předělávání kurníku.

Jak to funguje?

Mechanismus automatického zavírání a otevírání kurníku funguje buďto s pomocí světelného senzoru nebo časovače. Lepší modely pak nabízejí nastavit si obě varianty.

Světelný senzor je dostatečně citlivý k rozpoznání rozednívání se a stmívání. Díky tomu dokáže vždy v pravý čas otevřít, případně zavřít kurník.

Časovač lze nastavit podle vaší libosti. Jedná se mírně komplikovanější záležitost než v předchozím případě, jelikož je nutné každé roční období provést nové nastavení.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*