Co je to ponk? Je to stůl, který patří do každé dílny. Je pevný, lze na něm pracovat a obvykle je tento kovový dílenský stůl uzpůsobený pro konkrétní řemeslo. Tyto dílenské pracovní stoly lze dělit do různých kategorií. Dle použitého materiálu dělíme ponky na zámečnické, truhlářské a obecně dílenské. Dle materiálu tyto pracovní dílenské stoly dělíme na železné, plastové a dřevěné.
Dřevěný pracovní dílenský stůl
Dílenský pracovní stůl by měl být vysoký od 75 do 95 cm. Výšku stolu volíme podle účelu, ke kterému nám bude sloužit. Je třeba se zamyslet, jestli budeme během naší činnosti spíše sedět či stát. Samozřejmě také záleží na naší výšce, pohodlný posez je důležitý. Dílenské ponky si těžko dovedeme představit bez svěráku. Svěrákem rozumíme dílenského pomocníka, který nám pomáhá upevňovat různé materiály. Většinou jsou svěráky z oceli, ale mohou být i ze dřeva. Ocelové svěráky jsou pevně přichyceny na kovové dílenské stoly, truhlářské dřevěné svěráky jsou součástí truhlářského ponku.
Stavba ponku ze dřeva
Standardní rozměr ponku je 200 x 70 cm, tloušťka alespoň 4 cm. Prkna na stavbu nemusí být úplně perfektní, protože na ně položíme tvrdší lino jako ochranu před barvou. Pro ponk potřebujeme hodně silné masivní nohy. Hranoly ve velikosti cca 10 x 10 cm. Tyto nohy by neměly být na kraji desky, ale asi 40 cm od hran desky. Horní desku je třeba zafixoval prkny, aby se neprohýbala.
Dílna není jen ponk
Další vybavení dílny je třeba někam uložit. Nejvhodnější variantou jsou kovové dílenské skříně. Ty si pravděpodobně svépomocí vyrobit nedokážeme. Pokud nemáme finance a kovová dílenská skříň by byla příliš velkou investici, vždy existuje i jiná varianta. V sousedství se určitě najde někdo, komu doma překáží překližková skříň. Stačí se poptat a znovuvyužít již nepotřebný kousek nábytku. Nebo si můžeme vyrobit police z překližky, prken či jiného materiálu, který máme doma.
Buďte první kdo přidá komentář