Na trhu existuje nepřeberné množství fasádních barev a nátěrů určených do venkovních nebo vnitřních prostor. Nejedná se pouze o to, koupit barvu do interiéru nebo exteriéru. Různé produkty mají nejenom různou kvalitu, ale liší se i mnoha vlastnostmi. Nátěry jsou ředitelné vodou nebo syntetickými ředidly. Dále se barvy liší schopností krýt. U barev s nižší krycí schopností je nutné aplikovat více vrstev. Zatření sytě nebo nestejnoměrně barevného podkladu může být problematické.
Na drsné povrchy volíme barvu s vyšší plnivostí. Fasádní barvy mají různou odolnost proti povětrnostním vlivům, liší se i světelnou stálostí a propustností pro plyny, především vodní páru a oxid uhličitý. Spotřeba nátěru se liší podle struktury podkladu, na který se barva aplikuje. Na speciální podklady jako je například beton, stříkané a zušlechtěné omítky a podobně, je výhodné aplikovat speciální nátěry.
Fasádní barvy se aplikují na různé minerální stavební podklady v interiérech i venkovních prostorech, jako jsou vápenocementové a cementové omítky, škrábané, stříkané a zušlechtěné omítky, ale i na beton a jiné materiály. Existují i vysoce univerzální nátěry, které lze použít i na cihelné zdivo, různé druhy omítek, vláknocementové desky, dřevo, neželezné kovy až po tvrzené PVC. Většina barev určených na fasádu domů je vodou ředitelná. V sortimentu nátěrů do interiérů i exteriérů nalezneme i fasádní barvy pro sjednocení drsných, strukturovaných nebo nerovnoměrně opracovaných omítek. Jedná se o barvy, které jsou jemně plastické. Vysoce krycí plastické fasádní nátěry jsou vhodné i na nové ještě nenatřené omítky. Fasádní barvy jsou tónovatelné.
Existují i fasádní barvy, které jsou speciálně upravené pro použití v historických budovách. Pokud renovujete historickou budovu či starší nemovitost se disperzními méně stabilními škrábanými omítkami, je vhodné použít nátěr obsahující přísady proti plísním, mechům a řasám.
Buďte první kdo přidá komentář