Není cepín jako cepín.

cepín

Cepín se používá především pro lezení na sněhu a ledu. Slouží nejenom jako opora, ale lze ho používat jako chyt popřípadě s ním chyty vysekávat. Slouží i jako brzda při sklouznutí. Cepíny mají stejné základní části jako je zobák, otvory pro karabiny, lopatka, topůrko se zarážkou, bodec a poutko. Přesto se cepíny v mnoha parametrech liší. Základní dělení je na cepíny klasické a speciální. Oblíbené pro skialpinistické i extrémní lezení jsou cepíny Petzl nebo cepíny Grivel.

Klascepínické cepíny snadno odlišíme od cepínů do ledu podle obloukového zobáku. Naopak cepíny do ledu mají zobák prohnutý směrem dolů, což je výhodné pro zaseknutí do kolmé ledové stěny. Špičatý hrot a vykrojenou lopatku cepínu oceníte na zledovatělém sněhu. Lze ho využít při lehčích výstupech na ledu. Nárazy na tvrdý povrch se rychle ztupí. Negativní, tupý hrot se dobře hodí na vysokohorskou turistiku bez ledu a sněhu. U klasických  cepínů tvoří  zobák s lopatkou jeden díl. Bývají broušené nebo kované. Kovaná lopatka se zobákem je tvrdší a samozřejmě dražší.

Pro jednodušší ležení slouží například cepín Salewa Freney Light, který je lehký a bezpečný. Při turistickém lezení oceníte i cepín Grivel Futura popřípadě Grivel Futura Plus se zaoblenou plastovou rukojetí místo lopatky, která nestudí, je příjemná na dotyk a nelze se o ni zranit při případném pádu.  je , která jednak je v případě zimy příjemná do ruky, nechladí a zároveň v případě pádu se o ní nejde zranit.

Speciální cepíny jsou kratší  mají prohnuté topůrko pro snadné zasekávání do ledu a jednoduché lopatky, protože v ledu není potřeba vysekávat stupy.Používají se při lezení v ledu, ledopádech, a strmých zledovatělých svazích. Výhodou hlavice s dílů je nejenom možná výměna zobáku či lopatky, ale i přítomnost šroubů pro vyvážení cepínu. Rukojeť má často protiskluzovou úpravu. Existují i univerzální cepíny pro lezení v ledech kombinovaných se skalnatými úseky. Pro tento typ lezení ale i pro drytoolingové lezení slouží například cepín Petzl Ergo. Pro nejnáročnější cesty se hodí i cepín Petzl Nomic.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*