Co dělat se zateplením domu po povodních?

Po povodních je důležité co nejrychleji řešit stav zateplení domu, které může být vlivem dlouhodobé vlhkosti vážně poškozeno. Zateplení má totiž zásadní vliv na tepelnou izolaci a energetickou účinnost domu. Pokud se po povodních nevěnuje pozornost správné obnově, může vlhkost výrazně snížit izolační schopnosti materiálů a způsobit vznik plísní.

Jak je to s minerální izolací?

Minerální izolace patří mezi vysoce nasákavé materiály. Po povodních tak mohou nasát značné množství vody, což významně snižuje jejich izolační vlastnosti. V takových případech je nejlepší řešení vyměnit postiženou izolaci za novou. I když vyschne, minerální vlna může mít trvalé poškození a ztratit svou účinnost.

Jak na vlhkost reaguje polystyren?

Expandovaný (EPS) i extrudovaný polystyren (XPS) jsou materiály s nižší nasákavostí. Zvláště XPS je téměř nenasákavý, takže může lépe odolat povodním. Nicméně, u EPS polystyrenu záleží na jeho hustotě a kvalitě – méně kvalitní polystyren může být poškozen, pokud voda pronikne do jeho struktury.

V obou případech je nutné pečlivě zkontrolovat stav zateplení a zjistit, zda se pod izolační vrstvou nenachází vlhkost, která by mohla vést k dalším problémům.

Co se zateplením podlahy a fasády?

Zateplení fasády a podlahy je velmi citlivé na vlhkost. Při povodních hrozí, že dojde k průniku vody skrz omítku, což může narušit celkovou strukturu izolace. Pokud je voda dlouhodobě přítomna, je doporučeno fasádu neprodleně zkontrolovat a případně odstranit poškozené části.

Stejně tak u podlahového zateplení může voda proniknout až pod izolaci, což vede k jejímu dlouhodobému znehodnocení. Rychlá a odborná inspekce je v těchto případech klíčová.

Jak minimalizovat dopad?

Abyste minimalizovali dopady povodní na zateplení, je důležité použít nenasákavé materiály, jako jsou právě EPS a XPS polystyren. Tyto materiály jsou vhodné jak pro fasádní zateplení, tak pro podlahy. Doporučuje se také pravidelná kontrola izolace, abyste předešli dlouhodobému usazování vlhkosti a následným problémům.

Včasná kontrola a případná obnova zateplení po povodních jsou klíčové kroky k udržení zdravého a energeticky účinného domu. Pokud máte podezření na vlhkost v zateplení, anebo jste se stali obětí letošních záplav, pokračujte na web a-zstavby.cz, kde vám s vaším problémem rádi pomůžeme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*