Šetrné a účinné řezání díky vodnímu paprsku

rezani vodou

rezani vodouVodu považujeme za běžnou součást našeho každodenního života. Tak proč si ji nepodmanit nenechat ji pracovat za nás? Jedním z velmi zamítavých využití je řezání vodním paprskem. Co si pod tím máte představit? Jedná se o velmi účinnou metodu řezání či oddělování všemožných materiálů.

S touto technologií přišla již v 50. letech minulého století americká firma FLOW. Tenkrát bylo využíváno síly vodního paprsku výhradně při řezání dřeva. Postupem času se ale tato metoda stávala oblíbenější a využívanější i pro řezání jiných materiálů než dřeva, pro efektivnější výsledy se do vody začala přidávat abraziva. Tuto technologii si osvojila i ostravská firma TALPA-RPF, která vám nabídne veškeré níže zmíněné úpravy materiálů.

Jak celý proces funguje?

mozaika hranaVysokotlaká čerpadla jsou zdrojem tlaku, který se při řezání pohybuje mezi 2 000 a 6 200 bary. Základem je řezací hlava, kde vzniká velmi tenký pramen vody, protože se zde nachází tryska o průměru 0,1 mm. Dále se voda mísí s abrazivem v takzvané směšovací komoře, pramen vody je usměrněn a prochází konečnou tryskou s průměrem 1 mm a probíhá řezání.

Jaké konkrétní materiály lze tímto způsobem řezat?

Díky abrazivu, což bývají nejčastěji kamínky olivínu či granátu, lze takto upravit i kámen, ocel, sklo nebo keramiku. I měkčí materiály jako pěnové materiály či těsnící hmoty lze takto upravovat, avšak zde stačí použít čistý vodní paprsek bez přidaného abraziva.

A využití?

Celý proces řezání řídí počítač, proto lze tímto způsobem získat jakýkoliv tvar, na který si vzpomenete. Problémem není řezání různých obkladových materiálů či dlažby. V dnešní době je v nabídce i 3D řezání, čehož se využívá například při srážení hran u keramických obkladů. Také docílíte perfektní přípravy skleněných tabulí či lepeného bezpečnostního skla. Ornamenty, mozaiky různá loga firem, nic není pro vodní paprsek problém. Jediným materiálem, se kterým si neporadí je sklo tvrzené, zde bohužel vzniká znehodnocení celého kusu materiálu, protože se tříští.

Proč zvolit řezání vodním paprskem?mozaika intarzie z mramoru

Tím největším kladem je to, že se jedná o velmi ekologickou technologii. Do ovzduší nejsou vypouštěny žádné chemické látky, použitá voda s abrazivem se nechá odstát a kamínky se dají použít znovu. Tím, že voda celý proces logicky chladí, nedochází k žádnému vnitřnímu pnutí a přehřívání materiálu. Přesnost řezání a žádné vznikání nechtěných otřepů a málo odpadového materiálu je také velmi důležitým aspektem.

Kam tedy zamířit?

Jestliže potřebujete cokoliv tímto způsobem upravit, měli byste navštívit webové stránky společnosti TALPA-RPF, která se tím zabývá již dvacet let a zkušeností za tu dobu nasbírala opravdu mnoho. Tento velmi přesný způsob řezání si můžete prohlédnout na videích, která se na webových stránkách firmy nacházejí. Všechny zmíněné informace a mnoho dalších najdete na webu rezeme-vodou.cz.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*