Propadli jste kouzlu pizzy, ale pořád se vám nedaří si doma připravit takovou, jakou si dáváte v restauraci? V obyčejné troubě prostě nikdy nevykouzlíte takovou pizzu, jakou upečete ve speciální peci. Nepotřebujete nutně tu kamennou.
Kamennou pec si doma postaví jen malé procento lidí. Jde o finančně i prostorově náročné řešení, které se pro občasné upečení pizzy prostě nevyplatí. Elektrické pece na pizzu jsou však cenově dostupnější. Nerezovou stolní pec koupíte zhruba za šestnáct tisíc korun. Tuto částku někteří utratí třeba za kuchyňského robota, tak proč ne za pec na pizzu?
Když se chcete cítit jako profesionál
Pec na pizzu je tím hlavním vybavením, které vaše kulinářské výtvory posune na novou úroveň. Pokud se však budete chtít cítit jako profesionální pizzař, neobejdete se bez lopaty na pizzu. Vytahování pizzy je bezpečnější a pohodlnější.
Co dalšího používají profesionálové?
V profesionální pizzerii se obvykle nachází také hnětače těsta, protože zpracovávat velké množství těsta ručně by bylo příliš náročné. Doma, kde si děláte jednu či dvě pizzy, vás to ale nemusí příliš trápit.
Typickým vybavením pizzerie je rovněž kynárna, vyhřívaná skříňka, ve které těsto vždy zázračně nakyne.
Jaké vybavení se vám bude hodit domů?
Hnětač ani kynárnu nepotřebujete, místo toho si pořiďte raději kráječ na pizzu a nějaký hezký talíř, na kterém ji budete servírovat. Investujte taktéž do dobrých surovin, ty jsou pro přípravu pizzy určující. Řadu z nich si můžete vypěstovat i doma, třeba aspoň čerstvou bazalku na ozdobení.
Naučte se připravovat smetanový i rajčatový základ a nebojte se zkoušet různé přísady i různá těsta. Například v Neapoli je tradiční pizza s nafouknutými okraji, v jiných částech Itálie či světa se dělají zase pizzy s tenkými okraji. Vyzkoušejte recepty a najděte si ten nejlepší přímo pro vás.
Buďte první kdo přidá komentář