Chemické kotvy pro využití ve stavebnictví i v domácnostech.

kotevní šroub

kotevní šroubMezi hutní materiály patří především plechy, trubky a betonářská ocel, které naleznou uplatnění v mnoha odvětvích průmyslu. Kotevní technika má široké využití především ve stavebnictvím průmyslu. Ani v domácnosti si v některých případech s pouhými hmoždinkami nevystačíte. Časté je použití tzv chemických malt neboli kotev k pevnému spoji s kotevními šrouby. Jedním z případů použití chemické kotvy je dokonalé a stabilní připevnění zvýšeného patra na spaní nebo zbudování dětské horolezecké stěny v pokojíčku. Chemické kotvy se ale používají, mnohdy jen pro jistotu a kvůli nenadálému vyššímu zatížení, i při instalaci schodišť, zábradlí a podobně.

Při výběru optimální chemické kotvy je nutné posoudit její únosnost při daném zatížení.  Použití kotvy spočívá ve vložení závitu ze závitové tyče nebo betonářské výztuže do připraveného dostatečně velkého vyvrtaného otvoru vyplněného injektážní maltou. Dochází tak k přenosu tahových síl mezi závitem kotvy, injektážní maltou a podkladem. Jako injektážní malty se používají různé druhy chemických kotev. Jedná se většinou o extrémně odolná univerzálně použitelná dvousložková lepidla, například epoxidového, vinylesterové či polyesterového nebo epoxyacrylátové pryskyřice. Jednotlivé typy chemických kotev se mírně liší v oblasti a způsobu použití. Epoxyakrylátová chemická malta je vhodná pro těžké kotvení kotevních šroubů a pouzder s vnitřním závitem. Umožňuje pozdější vlepování betonářské výztuže. Chemická kotva z epoxydové pryskyřice slouží ke kotvení do trhlinového betonu. Polyesterová chemická kotva se uplatní v domácnostech a při málo zatěžovaném kotvení. Kotvy se upevňují většinou do betonu, lze ale kotvit i do jiných materiálů. Výhodou použití chemických kotev je možnost účinného kotvení u okrajů základního materiálu, protože nehrozí mechanické pnutí.

Mechanické vlastnosti oceli lze ovlivnit i tepelným zpracováním. Betonářská ocel, je extrémně tvrdý materiál. Vysoký obsah uhlíku ovlivňuje tvrdost po kalení. Betonářská ocel je nelegovaná nebo nízko legovaná, s obsahem legujících prvků pod 5, respektive pod 2 procenta, která se dodává většinou jako tyče a dráty různých rozměrů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*