Zdravé spaní na kvalitních matracích.

matrace Gloria

matrace GloriaPro to, abyste se opravdu kvalitně vyspali, to znamená, ráno se cítili odpočatí ne rozlámaní, potřebujete nejen pokud možno kvalitní postel s dobrým roštem, ale především vhodně zvolenou matraci z kvalitních materiálů. Ke komfortu spaní přispívají i dobře zvolené přikrývky a polštáře. Nepodceňujte výběr matrace, protože pokud se dobře nevyspíte, zanechá to následky, které se projeví během dne. Pokud si v noci dostatečně neodpočinete a nezregenerujete síly, nečekejte žádné výkony během dne. Nekvalitní a nedostatečný spánek ovlivní  vaše výkony v práci. V posteli trávíte alespoň čtvrtinu dne, proto se investice do kvalitní matrace vyplatí. Matrace není spotřební zboží, které kupujete každý rok. V případě potřeby lze matrace nechat dopravit za příjemnou cenu.

Ve třech dílech pořadu televize Nova Rady ptáka Loskutáka se objevil pan Petr Holeček, majitel firmy H+T Matex, s.r.o. a poskytl základní informace o vhodném výběru a používání polštářů, přikrývek a matrací. Matrace MATEX je první česká společnost působící v tomto oboru již od roku 1991.

A jaké matrace si vlastně můžete vybrat? A které z nich splňují nároky kladené na zdravotní matrace?

Matrace vybírejte podle jejich plánovaného zatížení. Matrace mají nosnost do 80, 100 nebo nad 100 kg. Ve většině českých domácností stále převládají pružinové matrace. Pozor, to nemusí znamenat, že pružinová matrace rovná se špatná matrace. Kvalitní pružinové matrace zaručují poměrně dobrou oporu pro ležícího člověka. Správné spojení pružin pomáhá udržovat páteř ve správném, fyziologicky přirozeném tvaru. Výhodou tohoto typu matrace je proudění vzduchu uvnitř matrace. Větratelnost matrace vám polyuretanová matrace nabídnout nemůže. Výhodou jsou i nízké pořizovací náklady a výběr různé tuhosti matrace v závislosti na váze spících osob. Tento typ matrace může mít jednu stranu povrchu uzpůsobenou pro zimní období a druhou pro letní. V praxi to znamená, že během horkých dní koňské žíně v letní straně matrace odvádí teplo a v zimě silná vrstva bavlny teplo udržuje. Naopak nevýhodou pružinové matrace je její nevhodnost pro použití na polohovatelné lůžko.

Obdobou a vylepšenou verzí pružinových matrací jsou taštičkové matrace. Základním rozdílem v konstrukci je nižší propojenost mezi jednotlivými pružinami, které  jsou uloženy v textilních taštičkách. Díky tomuto bodovému odpružení je zajištěna opravdu kvalitní opora páteře. Tato matrace může být využita na všech typech roštů i na zdravotních a nemocničních lůžkách a polohovatelným roštem. Pro zvýšení komfortu při spánku může být tento typ matrace kombinován s vrchní vrstvou z pěny nebo latexu.

Také latexové matrace poskytují dobrou oporu tělu. Navíc si můžete vybrat matrace s různým počtem anatomických zón. To znamená, že jednotlivé oblasti matrace jsou přizpůsobeny většímu nebo menšímu tlaku různých částí lidského těla. Profilovaný blok přírodního kaučuku tak zajišťuje tomuto typu matrace výborné ortopedické vlastnosti. Matraci tvoří směs přírodního a syntetického latexu, která není živnou půdou pro roztoče a zabraňuje usazování prachu. Matrace je proto vhodná i pro alergiky. Navíc je dobře větratelná díky provzdušňovacím kanálku v jejím jádru.

Velmi vyhledávané zejména v poslední době jsou pěnové matrace. Jejich největší předností je proměnlivá tuhost v závislosti na teplotě. Zahřátá pěna měkne a vrací se do původního tvaru velmi pomalu. To zabraňuje vzniku otlaků a proleženin.  Tato matrace je vhodná i pro osoby dlouhou dobu upoutané na lůžko. I zdravé osoby samozřejmě ocení kvalitní spánek bez pocitu rozlámanosti po probuzení. Při výrobě tohoto druhu matrací se nepoužívá pouze jediný druh pěny. Profily matrací se liší  podle plánovaného zatížení. Existují i matrace, které působí zároveň jako masážní body.

Pokud máte problém vybrat si z běžně dostupných druhů a rozměrů matrací, můžete zvolit atypické matrace vyrobené podle vašich požadavků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*