Velká voda v zahradě-záplavy

povodeň

povodeňI letos bohužel některé naše spoluobčany zaplavila velká voda. Obydlí už jsou většinou vysušená a lidé se pomalu vracejí k normálnímu stavu, do zaběhlých kolejí. Kdo ale vzpomene na zahrádkáře? Přinášíme Vám několik rad, co dělat se zatopenými záhonky když opadne voda.

Nejdůležitější je si nachystat pohodlné gumáky a pevné rukavice. Ty Vám budou neocenitelnými pomocníky, protože zahrádku zcela určitě nedáte „do pucu“ za jeden víkend.

Je totiž potřeba obnovit poměr vzduch voda na všech záhonech. To je možno pouze mechanicky-zkypřením. Je důležité si také uvědomit, že pokud se Vaší milovanou zahrádkou přehnala voda, musíte veškerou úrodu zničit. Třebaže se vám zdá, že by zelenina a drobné ovoce bylo po omytí poživatelné, tak vězte, že se ve vodě může nacházet nespočet choroboplodných zárodků zejména z uhynulých zvířat jako jsou myši, potkani či krtci.

velká voda

Pokud jsme provzdušnili všechny záhonky, je velmi vhodné přidání alespoň části nové ornice. I tady ale platí heslo, že je vždy levnější i ekologičtější prevence než následné řešení katastrofy. Proto pokud máte zahrádku ve svahu, vždy sejte a sázejte po vrtsevnicích, budujte pevné cestičky nebo pruhy z hlubokokořenících plodin. Ani travnaté meze Vám nebudou na obtíž a navíc vypadají esteticky. Budeme rádi, když napíšete Vaše zkušenosti s velkou vodou a jak jste si s tímto problémem poradili.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*