Plíseň v bytových prostorách i na potravinách

plísně

plísněJe jasné, že plíseň v domácnostech je opravdu velký problém. Jako u mnoha dalších záležitostí je prevence mnohem levnější a ekologičtější než samotná likvidace. Ale co dělat, když už se plíseň v bytě nebo domě objeví? Než přejdeme k samotným radám v boji s plísněmi je důležité vědět, že v dnešní době plné alergiků jsou plísně jedním z nejhojnějších a zárověň nejvíce nebezpečných alergenů. Tyto alergenní látky ale nepůsobí pouze na lidi s nadměrnou imunitou, ale i na zdravé jedince.

Plísně patří do skupiny hub, které se vyznačují tím, že povrchy pokrývají svými koloniemi-tzv. Mycelii. Plísně všeobecně jsou velmi nenáročné organizmy a dokáží přežívat a množit se téměř v jakýchkoliv podmínkách. Rozmnožují se sporami zejména při velké vzdušné vlhkosti.

plíseňKrom zdravotních problémů a neestetické vzezření mohou napadat i potraviny, které se stávají toxickými. Tomu se ale snadno vyvarujete nákupem čertsvých potravin z prověřených obchodů. Rovněž vždy kontrolujte dobu spotřeby a nedělějte si zásoby rychlekazících se potravin. Samozřejmostí by měla být čistota prostředí, desinfekce chladničky a i ploch, na kterých potraviny připravujete.

Co se plísněbytových plísní týče, mají rády vlhkost kolem 50%. Prevencí tedy je nemít vlhké prostory pro bydlení. Toho dosáhnete zejména pravidelnýcm větráním, nižším počtem pokojovek, nesušte prádlo v obytných místnostech.Rovněž se doporučuje nepřirazit nábytek těsně ke stěně.

Když už se plísně vyskytnou, máte několik možností jak s nimi bojovat. Většinou se stačí zbavit vlhkosti různými přístroji či nátěry – jindy je potřeba stavebních úprav. V některých případech se ale nevyhnete použití ne zrovna levných ani ekologických chemických přípravků.

Slovníček

  • Mycelium-kořenový systém hub (podhoubí)
  • Fykomycety-pravé houbyplíseň
  • Fungicidy-prostředky proti plísním
  • Saprofyté-heterotrofní rozkladači


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*