Rostliny rodu Pryšec

pryšce

pryšce

Pryšec skočkový (Euphorbia lathyris) je jedna z mnoha druhů pryšců. Pryšce jsou povětšinou jedovaté, ale za to velmi dekorativní. Jinými slovy skočková palma, připomíná kaštany a z tobolek po dozrání vystřelují semena. Tato rostlina údajně odpuzuje krtky, myši a hryzce a proto se pěstuje zejména vedle chutných okrasných cibulovin jako jsou hyacinty nebo narcisy.

Pryšce dostali jsvé jméno od vlastnosti, kterou je pryštění bílého mléka v případě poranění roztliny. Právě toto mléko je na rostlině nejvíce jedovaté. Pryšec může způsobit nehezké bolestivé popálení kůže a v případě poranění oka může dojít k oslepnutí.

Do této skupiny patří jednoleté i dlohověké sukulentní rostliny. Ty dlouhověkké jsou pěstovány jako pokojovky.

pryšecPryšec zářivý neboli Kristova koruna je běžně pěstován na letních skalkách nebo jako pokojová rostlina zejména díky svému originálnímu vzhledu. Na jaře nebo v létě kvete krásnými drobnými kvítky, které mohou být v různých barvách. Na zimu potřebuje slunné stanoviště o teplotě cca 15 stupňů.

Pokojové pryšce potřebují i v zimě teplotu kolem 20ti stupňů. Rostliny nemají rády rosení a je vhodné je zalívat převaženou vlažnou vodou.

pryšec nádhernýMezi pryšce patří i Vánoční hvězda (pryšec nádherný). Ta je velmi oblíbená díky barevným listům v období Vánoc. Její pěstování v bytě je ale velmi složité a vzhledem k nízké ceně a vysoké dostupnosti této rostliny je lepší si ji každoročně před Vánoci pořídit.

Druhy sukulentních pryšců

  • Euphorbia tirucalli
  • Euphorbia cereiformis
  • Euphorbia grandicornis

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*