Okrasné keře na zahradu-Ořechokřídlec

Ořechoklídlec (Caryopteris) je keř ze skupiny sporýšovitých, který byl dovezený z číny a šlechtěný především v Anglii. Jde o cca metr vysoký keřík s šedavými větévkami, který v létě krásně kvete většinou modrými květy (např. tmavomodrý kultivar Kew Blue nebo Dark Knight-na obrázku). Jeho květenství je dlouhé a nasadí tolik květů, že sami neuvěříte. Ke kvetení ale potřebuje dostatek slunce a chráněné stanoviště a dostatečný přísun živin až do konce léta.

Jeho největší problém je, že v našich podmínkách nepřezimuje ani pokud ho přikryjeme. Proto je vhodné ho pěstovat v přenosných nádobách a na zimu uklidit do teploty cca 8 stupňů.

Množení je zcela jednoduché. Protože je keřík potřeba na jaře řádně seřezat (kvetou totiž jen letošní výhonky), k množení využijete odřezané výhonky, které necháte buď zakořenit ve vodě nebo je sázíme rovnou do písčité lehké půdy. Větvičky vhodné k řízkování je vhodné smočit ve stimulátoru. Vždy řízků nasázejte víc než potřebujete, nikdy nepřežijí všechny.Nádobu s řízky následně překryjeme bílou netkanou textilií a každý den rosíme.

Semenáčky bude možné přesazovat po zakořenění. Při přepichování namáčíme kořínky po dobu cca 2hod do slabého roztoku Lignohumátu. Rostlinky pak budou odolnější, mnohem vitálnější.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*