Realitní trh v ČR

reality

Krize realitního trhu zasáhla i Českou republiku. To pocítili zejména stavební firmy a developeři. Jako běžný občan jste si ale mohli všimnout jen mírného snížení cen nemovitostí. Ceny pozemků se nehly téměř vůbec.

realityRealitní trh obecně ovládají realitní kanceláře. Ty si berou provizi ze zprostředkovaného prodeje, kterou platí kupující. Právě proto je pro osoby, které nabízejí nemovitosti k prodeji nebo i pronájmu mnohem jednodušší, když veškerou agendu zanechají na „realitce“. Jestli tedy chcete poskytnout ať už bytové nebo nebytové jednotky k prodeji či pronájmu, jistě se na realitní zprostředkovatelskou kancelář obraťte. V některých městech lze reality prodat přímo kanceláři. Tím Vám odpadnou naprosto všechny starosti.

Když se na to koukneme z druhé strany, tedy ze stany kupujícího, pak se vždy pokuste domluvit se přímo s majiteli dané nemovitosti. Ušetříte tak až desítky tisíc korun za provizi realitní kanceláři. Existuje i několi webů, kde jsou nemovitosti nebo pozemky nabízeny bez účasti realitní kanceláře. Kupní smlouvu a všechny ostatní dokumenty si ale nechte zpracovat právníkem. Rovněž je nutné zjistit si, zda na bytu či domu není například dluh na nájemném z předchozího období. Toto je důležité i pro nemovitosti kupované od města.

Podtrženo sečteno, účast realitní kanceláře vyhledávají zejména prodávající. Pokud si netroufáte na všemožné vyřizování, papírování a jednání s úřady, určitě doporučujeme realitní kancelář. Nezapomeňte na odhad nemovitosti kvůli dani z příjmu a na katastr budete potřebovat kolek o hodnotě 500 Kč.

Snad jsme Vám alespoň trochu přiblížili úskalí realitního trhu u nás. Kdo někdy nějakou nemovitost kupoval, jistě to nebude dobrovolně podstupovat znovu. Bydlení si pokud možno kupte konečné, žádná prozatímní řešení nemají v tomto případě smysl.

1 Comment

  1. Podle mě je nejlepší být v levném podnájmu a šetřit si na bydlení, které bude konečné.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*