Každá rostlina potřebuje půdu, vodu a vzduch. Půda by měla být obohacena o živiny v přístupné formě nebo vodorozpustné mikro a makro prvky. Nesmíme zapomínat, že rostliny pětsované v hrnku potřebují mnohem více péče než volně rostoucí flóra. Venkovní rostliny si totiž kořeny nasměrují do míst s potřebnými látkami. To u rostlin v květináči možné není. V květináči neprobíhá koloběh tvorby humusu a živin, proto je musíme rostlinám dodávat. Jak všichni víme, máme několik možností.
Vše začíná u výběru vhodného substrátu. Pokud pěstujete jen středně náročné kytky, můžete je pěstovat ve standardním substrátu pro pokojové rostliny. Mezi tyto rostliny patří například americké fialky, tchýnin jazyk nebo fíkusy. Tento substrát koupíte v každém zahradnictví, květináčství nebo supermarketu.
kapradiny
Pokud se chystáte pěstovat kapradiny vězte, že až 90% substrátu tvoří rašelina. Ta je dostatečně kyselá a kapradinám simuluje vlhké lesní prostředí. Kapradiny lze pěstovat buď v zemi (terestrické druhy), nebo v závěsu (epifytické druhy). Protože kapradiny dávají přednost vlhkým stinným stanovištím, dbáme na to, aby byly stále ovlhčené a dopadalo na ně pouze rozptýlené světlo. Důležitá je i stejnoměrná teplota. Tato skupina je ale velmi rozmanitá, a tak se můžete setkat i s kapradinami, které milují horká suchá stanoviště nebo plovou na vodní hladině.
orchideje
I orchideje potřebují speciální substrát a hnojení. Speciální substrát buď zakoupíte nebo si ho sami namícháte z borky, polystyrenu a zahradního substrátu. Správný poměr i složky jsou ale záhadou i pro opravdové odborníky. Někteří radí do substrátu přidat trochu drceného dřevěného uhlí. Uhlí působí jako dezinfekce. Vhodné je přidat i nasákavý mech nebo rašeliník. Zde asi neplatí heslo „udělej si sám“, protože nabídka kvalitních hotových substrátů je v dnešní době dosti široká. Kvalitní substráty obsahují vyvážený poměr piniové kůry, rašeliníku, perlitu a dalších složek. Tento substrát nesmí obsahovat příliš mnoho živin a lze v něm pěstovat především Phalaenopsis, Antúrie, Vrieseay a podobné epifytické rostliny. Míchání domácích směsí tedy už dnes provozují jen opravdoví „fajnšmekři“.
ostatní
Pro další druhy pokojovek je asi nejvhodnější koupit zahradnický substrát s obsahem humusu a ten dále upravit podle potřeb dané rostliny. Například mini růžičky potřebují velké množství vlákniny, kaktusy písčitý substrát atd. Základní zahradnický substrát obsahuje potřebné látky na prvních 6 týdnů po přesazení. Pak musíme rostlinu zejména ve vegetačním období každé 2 týdny přihnojovat buď zálivkovým nebo postřikovým hnojivem.
Buďte první kdo přidá komentář