Myslíte si, že můžete suť jen tak vysypat do popelnice nebo někam do polí? Mýlíte se. Černá skládka je pokutována vysokými částkami a je považována za přestupek. Suť – tedy zbytky ze stavby, rekonstrukce nebo po odstraňování havárií – se řadí mezi odpady, které je třeba zlikvidovat ve speciálních recyklačních centrech. Ideální je objednat si firmu, která se o odvoz suti postará, ekologicky ji zlikviduje a ještě vám vystaví potvrzení, jež můžete následně využít v kolaudačním či jiném správním řízení potřebném pro stavění.
Kam se zbytkovým materiálem ze stavby?
Nejedná se jen o velké podniky a stavební firmy, komu zbývá přebytečný materiál ve velkém množství. I jednotlivci, soukromé a fyzické osoby, kteří na svém vlastním pozemku likvidují půdy, sklepy, bourají, rekonstruují, renovují či od základu stavějí, mají pokaždé nadmíru „zbytkového“ materiálu a nevědí kam s ním.
Suť a odpad je dále využíván jako podklad pod silnice či úpravy terénu
Omítka, cihly, sanita, keramika, dlažba, beton, obklady, střešní krytina – to vše je zahrnuto do pojmu stavební odpad – suť. Ani tento odpad však nemusí končit na skládkách, jež jsou beztak plné a jejich zlikvidování je neekologické, finančně a časově náročné. Odvezená suť ze stavby je často využívána pro další stavění. Recyklační střediska zhotovují z odvezené suti například zásypový materiál pro výkopy, podklad pod stavby komunikací, terénní úpravy a sanační práce.
Nemíchejte suť se zeminou
Protože se suť s přidanou zeminou nedá následně zpracovat, odborníci doporučují ukládání suti do přistavěných kontejnerů. Odvoz stavebního odpadu, pronájem kontejnerů a odvoz suti do recyklačních středisek zajišťuje odborná firma. Její zaměstnanci jsou schopni přistavit kontejner i v „šibeničních“ termínech, tedy pár hodin od objednání. Stejně tak se postarají o likvidaci a případnou dovážku stavebních materiálů i zeminy. Informace najdete na stránkách firmy http://www.odvoz-sut.cz/
Buďte první kdo přidá komentář