Není snad nikdo, kdo by v dnešní době neznal medvědí česnek, Pro naše zdraví je naprosto nepostradatelným pomocníkem. Jako přírodní lék se využívá například při nachlazení a onemocnění dýchacích cest. Pomůže vám při problémech se zácpou a zároveň dokáže podpořit činnost srdce. Už jen proto se jeho konzumace vyplatí. Možná se vám ale pro něj nechce chodit do lesa, nebo třeba ani nevíte, kde ho ve vašem okolí najít. V takovém případě pro vás máme skvělou zprávu. Medvědí česnek můžete klidně pěstovat i doma, a dokonce dvěma možnými způsoby. První je pěstování ze semen a druhým způsobem je jeho pěstování z cibulky.
Při jeho sběru v lese buďte opatrní
Jestli sbíráte medvědí česnek v lese, buďte při tom obezřetní. Je zde totiž teoretická možnost záměny česneku s konvalinkou, která je prudce jedovatá. Tato záměna je možná především v období, kdy ještě konvalinka nekvete a její listy jsou medvědímu česneku velice podobné. Tato starost vám při pěstování česneku na zahradě pravděpodobně odpadne.
Pěstování medvědího česneku ze semen
Ideální dobou pro výsadbu medvědího česneku ze semen je období od září do listopadu. Do zeminy si udělejte díru o hloubce jednoho centimetru a dejte do ní přibližně 10 semínek. Počítejte s tím, že česnek vyklíčí až na jaře. Než se tedy dočkáte první sklizně, chvíli si budete muset počkat.
Pěstování medvědího česneku z cibulek
Jestliže se vám nechce do pěstování česneku ze semínek, můžete se pustit do výsadby cibulek. I ty můžete zakoupit v téměř každém dobrém zahradnictví. Rozhodně nechoďte do lesa s lopatkou za účelem vyrytí zde rostoucího medvědího česneku ze země. Cibulky můžete do země sázet jak na podzim, tak i na jaře. První sklizně se u takto zasazeného česneku dočkáte již po několika týdnech. Začněte tím, že na cibulkách zastřihnete konečky přibližně na 3 centimetry. Poté je začněte sázet do jamky hluboké asi 5 centimetrů. Sázejte je vždy po trsech přibližně 10 centimetrů od sebe. Půdu není třeba vůbec hnojit a zálivku udržujte pravidelnou a bohatou.
Jak na jeho úspěšné pěstování
Pěstování medvědího česneku není žádnou složitou záležitostí a měl by ho zvládnout i začátečník. Nemusíte ho pěstovat pouze na zahradním záhonu, ale dá se pěstovat i v trávníku, či v květináči na balkóně. Co je ale nejdůležitější je výběr správného stanoviště. To by mělo ideálně být orientováno na sever, protože medvědí česnek ke svému růstu potřebuje stín a vlhko. Líbit se mu také bude v kyselé půdě, která bude bohatá na jíl a písek.
Jak medvědí česnek uchovávat po sklizni
Je jasné, že nejlepší je ho konzumovat v čerstvém stavu, ale ne vždy jsme schopni takto zkonzumovat celou úrodu. Abyste si na něm mohli pochutnávat po celý rok můžete ho bez obav zamrazit, či si z něho vyrobit domácí pesto. Přidat ho pak můžete kam vás napadne. Například do vajíček, pomazánek, rizota a zkrátka všude, kde vám bude chutnat.
Buďte první kdo přidá komentář