Betonová střešní taška: Stálice mezi střešními krytinami

Střecha představuje jednu z nejdůležitějších součástí jakékoli nemovitosti. Řešit se při její realizaci musí nejen krovy či latě, ale především správná střešní krytina. Na trhu se jich nachází hned několik. Volit lze tradičně mezi pálenou taškou, plechovými povrchy, různými asfaltovými taškami a betonovou střešní krytinou. Ta se v posledních letech dostala možná malinko do útlumu, a to hlavně kvůli několika mýtům, jež o ní panují, v čele s její přílišnou hmotností. Betonové střešní tašky lze použít na jakýkoli typ střechy, jsou vysoce odolné, cenově dostupné a nabízí spousty tvarových i barevných variací. O jejich nesporných výhodách vás přesvědčíme v následujících řádcích.

Pálenou tašku v mnohém předčí…

Mohlo by se zdát, že velkoformátové pálené tašky prakticky nemají konkurenci, nicméně není to pravda. Betonová střešní krytina je vhodnou alternativou. Cenově se ovšem dostanete poněkud níže, což je z pohledu zákazníka optimální. Stejně tak je zapotřebí upozornit na čistě přírodní charakter tohoto materiálu. Kompletní výrobní proces je maximálně šetrný k životnímu prostředí.

S důrazem na časem prověřenou kvalitu

Myslíte si, že betonová taška je nějakou novinkou a výstřelkem současnosti? Pak jste na velkém omylu! Vždyť její vynález je datován již do starověku! Konkrétně do období antiky. Zhruba před více než 2000 ji vynalezli staří Římané. Postupem času se více tíhlo k pálené tašce, nicméně v období novověku se začala opět prosazovat, a to poměrně masivně. Mnohé výrobní závody vznikly u našich sousedů v Německu a postupem času se výroba přestěhoval i k nám.

Z čeho se betonová krytina vyrábí?

Základem betonové tašky je zhutněný jakostní beton složený z vybraných surovin. Konkrétně se jedná o následující součásti:

– křemičitý písek,

– standardní portlandský cement,

– oxidy železa,

– vodu.

Na barevnosti jednotlivých tašek se podílí právě jmenované oxidy železa. Co se týká technologie, pak dochází k natahování a následnému protlačování směsi betonu.

Základní vlastnosti betonových tašek

Určitě je třeba vyvrátit zbytečné obavy z betonových tašek, což za nás v podstatě učiní mnohé vlastnosti tohoto druhu střešní krytiny. V první řadě musíme jmenovat tvarovou stálost, vodotěsnost a mrazuvzdornost. Bez problémů odolají jak tlaku, tak i případné deformaci. Často se cení také její rozměrová přesnost. Pokládka je díky této skutečnosti mnohem pohodlnější a samozřejmě rychlejší. Bez větších problémů odolají také mechanickému poškození. Co se týká funkční životnosti, tak se pohybuje klidně i kolem 80 let. Výrobci standardně nabízejí záruční dobu 30 let. Abychom ale pouze nejmenovali pozitivní vlastnosti betonové tašky, mezi její mínusy patří především relativní barevná nestálost. Obecně se uvádí, že za nějakých 15 až 20 let dochází ke ztrátě původního vzhledu. Potíže mohou nastat také s přítomností mechů. I proto se vyplatí volit betonové tašky se specifickou povrchovou úpravou. Nejčastěji se jedná o akrylovou, případně silikátovou vrstvu.

Pokládka betonové tašky

Z hlediska hmotnosti se není třeba betonové tašky obávat. O něco málo těžší než pálená sice je, nicméně krovy se na ni standardně dimenzují. Při slabších trámech lze volit velkoformátové tvary, u nichž se lépe rozloží váha. Při jednoduchém kladení tašek by se měl sklon střechy pohybovat v rozmezí od 15–90 ˚, při dvojitém je uváděn mezi 25–90 ˚. Tašky se stejně jako u pálené varianty pokládají na latě.

Spousta barev a tvarů

Vybírat si lze betonové tašky ve spoustě různých barevných i tvarových provedení. Co se týká barev, těch je opravdu široké spektrum od klasické červené až po hnědou či černou. Jinak je možné volit taktéž různé značky. Betonové krytiny nabízí i CREATON a mnohé další známé firmy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*