Rez hrušní i na jalovci

rez hrušní na jalovci

rez hrušní na jalovciTaké Vás trápí oranžové skvrny a novotvary na hrušních? Jde o rez hrušňovou, která napadá hrušně, snižuje asymilační plochu listů a omezuje nasazení plodů. Největší problém je, že rez má dva hostitele. Krom hrušně totiž napadá i některé druhy jalovce (například jalove chvojka). Na jalovce z okolí se rez na podzim se stěhuje a zde také přezimuje. Zjara se ze spor na jehličkách jalovce vytvoří útvary, které prasknou a vylučují se nevzhledný oranžový sliz.

Okolo hrušky by tedy v okruhu 200 až 250 m neměl být žádný jalovec. Můžeme si pomoci ošetřením fungicidem. Na podzim stříkáme jalovce a na jaře provádíme tento postřik u hrušní. Nyní jde zejména o prevenci.

Fungicidní postřik seženete v každém větším zahradnictví a jeho příprava je velmi jednoduchá.

Musíte mikrogranulát rozmíchat ve vodě a použít na podzim na jalovce a na jaře na hrušně. Každý rok je potřeba postřik opakovat.

Na podzim ale stříkáme i broskvoně proti kadeřavosti broskvoní. Kadeřavost je houbové onemocnění, kterému svědčí vhlké jaro. Listy broskvoní se deformují, opadají a strom se zcela vyčerpá při nasazení nových. Proto neplodí.

Nezapomeneme ani na poslední podzimní postřik proti plísni sněžné. Trávník napadený plísní sněžnou velmi špatně regeneruje a v extrémních případech je potřeba celou plochu osít znovu. Proto nezapomente na prevenci a postříkejte podzimním postřikem.

1 Comment

  1. Dobrý den
    O rezivosti hrušní se napsalo mnoho komentářů,bohužel dosti skeptických.Osobně jsem našel prostředek k boji s touto chorobou.Šest roků používám k postřiku hrušní baicor a výsledek je stoprocentní i přesto že v blízkosti stromů rostou jalovce.Přesvědčili se o tom i sousedé chystající se hrušně zlikvidovat.Problém nastane asi do dvou roků protože mi tento prostředek dojde.Nedá se u nás koupit.Jiné postřikové prostředky nejsou účinné.Nedal by se baicor koupit v zahraničí.
    Děkuji za radu Adámek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*