Koleje nebo podnájem?

byty a domy

byty a domyFinanční krize má i své světlejší stránky. Celá krize byla nastartovaná nadhodnocením ceny nemovitostí v USA a potažmo i ve Velké Británii a celé západní Evropě. V posledních letech ceny nemovitostí poměrně zásadně klesly a nyní stagnují. Sice nemám v plánu v nejbližší době byt ani jinou nemovitost kupovat, ale přestěhoval jsem se do Prahy, protože jsem začal studovat a denní dojíždění pro mne bylo neúnosné. Samozřejmě bych rád časem bydlel ve svém. Dobrá hypotéka vyjde měsíčně skoro na to samé jako pronájem bytu v dobré lokalitě a  já budu raději investovat do svého. V podnájmu se nevyplatí dělat žádné úpravy a rekonstrukce, ani pokud máte podepsanou smlouvu na dobu neurčitou a máte tam trvalé bydliště. Tím míň, když máte smlouvu na jeden rok, jako já.

V minulých letech byly ceny kolejí více dotované a tím nesrovnatelně výhodnější než tržní hodnota pronájmů v hlavním městě. Obdobná situace byla i v Brně a jiných univerzitních městech v České Republice. V poslední době kolejné slouplo někde i o více než 100 procent a proto jsem se rozhodl se společně s několika kamarády porozhlédnout pro podnájmu, který je cenově srovnatelný a pro mě pohodlnější než koleje se svými pravidly a omezeními. Pro mnoho studentů a mladých lidí obecně je schůdnější varianta pronajmout si byt, než platit více než 3 000 korun za nudlovitý pokoj, který by sdíleli se s dalšími studenty a měli sociální zařízení na chodbě. Já jsem neměl zrovna dobrou zkušenost s prvním nájmem, který jsem si našel pomocí inzerátu v novinách. Proto doporučuju všem, kteří hledají podnájem, trvat vždy na domluvených podmínkách, neodkládat podpis nájemní smlouvy a ptát se předem na vše co vás zajímá.

Hledat byt či pronájem přes renomovanou realitku vám ulehčí mnoho starostí a zařizování. Byty Praha nabízí i finančně zajímavé varianty pro studenty. Nakonec jsme si našli třípokojový byt v panelovém domě na Zahradním městě, jehož podnájem byl pro nás nejvýhodnější, když jsme ho rozpočítali mezi 5 studentů. Cena byla zásadním, ale ne jediným kritériem při výběru. Chtěli jsme byt blízko od zastávky mhd a pokud možno v klidném prostředí. Shonu v centru Prahy si užijeme dost.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*