Jaké druhy investičních kovů existují? Není to pouze zlato

zlate cihly

Zlato, stříbro, platina a palladium jsou cenné kovy používající se k investičním příležitostem. Spousta lidí se domnívá, že právě zlato je jediný kov, do něhož se může investovat, přitom současný trh jich nabízí mnohem více.

Každý kov má své přednosti a úskalí, ovšem investoři vnímají jako bezpečný přístav právě zlato. Ostatně není se čemu divit, protože jeho hodnota v dlouhodobém horizontu roste. Obecně kovy slouží jako ideální záložní alternativa, kdykoliv dojde na trhu ke krizi.

Zlato

Zlato, často označované za krále mezi kovy, je do značné míry spojeno s investicemi a penězi. Stejně tak je označováno za nejbezpečnější úložiště hodnoty a trh se zlatem není ovlivněn nabídkou a poptávkou po jiných aktivech. Právě z daného důvodu investoři vkládají peníze do této komodity v dobách hospodářských nejistot.

Cena zlata je stabilní, a to navzdory mnoha bouřlivým obdobím, což je jeden z hlavních důvodů, proč lidé preferují zlato před ostatními vzácnými kovy. Zlato chrání před inflací, je osvobozeno od DPH a je vysoce likvidní.

Stříbro

Stříbro je v podstatě chudý bratr zlata. Poptávka po něm, ba dokonce i jeho hodnota, postupně rostou, přičemž mohli jsme být svědci toho, že cena stříbra překonala cenu zlata. Většina odborníků tvrdí, že to je důsledek pandemie. Stříbro je více závislé na prosperující ekonomice, tedy když roste poptávka po něm, stoupá i jeho hodnota. I přes větší volatilitu tohoto kovu je stále vnímán jako další způsob zajištění proti rostoucí inflaci.

Platina

Platina je další drahý kov, který se sice obchoduje za vyšší ceny než zlato, ale i přesto není mezi investory tak oblíbený. Důvodem je vzácnost a nedostatek tohoto kovu.

Palladium

Jedním z méně známých a podceňovaných kovů je palladium. Ve srovnání s předchozími třemi druhy má palladium více průmyslové využití. Používá se v mnoha výrobních procesech, nachází uplatnění také v medicíně, stomatologii, klenotnictví a pro úpravu podzemních vod.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*