Co dělat, aby se z jízdy na kole dítě radovalo

deti na kole

Všichni to dobře známe, chceme si jít na kolo s dětmi, ale jim se zrovna moc nechce, protože mají něco „jiného na práci“ anebo by chtěli jít jen ven na hřiště, kde by si mohli hrát s kamarády.

Jak ale docílit toho, že vaše dítě půjde s Vámi na kolo a ještě se bude na příští jízdu těšit? To je asi otázka, kterou si položí každý zapálený cyklista. Každá cesta na kole pro dítě musí mít cíl. Ať už se jedná o stánek se zmrzlinou, sodovkou na zahrádce, koupání u rybníka anebo objevovaní nových hřišť v blízkém okolí.

Ono mít cíl je vždy pro dítě důležité a ta odměna je už jen takový malý bonus.

Na děti musíme brát ohled a nepřeceňovat je

Věřte mi, že děti vážně neujedou tolik kolik říkají, že ujedou anebo tolik kolik si vy myslíte. Dívejte se na svět jejich očima a hledejte místa v dojezdové vzdálenosti dítěte.  Děti určitě nebude bavit, když je táta potáhne na tyči 30 km na zmrzku tam a 30km zpět. Taková cesta dítě bavit nebude a akorát ho unaví a otráví, protože se „pouze“ poveze.

Děti to mají v hlavách holt nastavené trochu jinak. Chtějí si hrát, bavit se, ale to mohou i s kolem. Zkuste si třeba najit ve vašem blízkém okolí pumptrack. Děti jezdí dokola a navíc se zde mohou přiučit i techniku jízdy v terénu, aby se na kole cítily jistější.

Sporty je jistě bavit budou, když uvidí že to baví rodiče.

Pokud už dítě nedoběhnete, pořiďte si koloběžku!

Pokud máte malé dítě, které jezdí na 12“ nebo 16“ nebojte se s dětmi běhat nebo s nimi jezděte na koloběžce. Budete rychlejší, můžete si s dětmi během jízdy povídat a dítě na Vás stále nebude 500m před Vámi čekat.  Pokud Vaše dítě bude i natolik zdatné, že i vy si vezmete kolo, můžete zkusit tažná lana. Jsou lehká a skladná, takže je snadno schováte do batůžku. (např.: TowWhee, TirBike). Nejsou úplně nejlevnější, ale za to s nimi můžete dítě popotáhnout do kopce nebo je i z prudších kopců brzdit, aby se moc nerozjely. Co je ale na nich nejlepší, že dítě se stále musí soustředit na jízdu, vy jste jen a pouze jejich přídavný motor. Využití najdou určitě i u lyžařů. Ovšem je dobré zdůraznit, že musíte umět trochu předvídat a hlídat si napnutí tažného lana, aby se z něho nestal v nějaké situaci prak a dítě nekatapultoval někam do příkopu. Naučit se dá vše, jen je potřeba vše dětem vysvětlit, aby vědělo, co se s ním a s jeho kolem děje.

Takže vybírejte dobré a vhodné cesty pro děti a nezapomeňte, každá cesta musí mít cíl…. Takže kolu zdar a jezděte s helmou, protože hlavně vy jste příkladem pro vaše děti.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*