Stálicí našich zahrad je orlíček. Pokud dosud nezdobí tu vaši, zkuste to napravit. V pestrobarevné škále květin se bude mimořádně dobře vyjímat. Jedná se o trvalku, jejíž pěstování není příliš náročné, takže s ní budete slavit úspěchy i vy. Nebojte se jí.
Pestrá škála druhů
Vytrvalé rostlinky orlíčků (Aquilegia) najdete po celé severní polokouli, protože mírné podnebné pásmo jim mimořádně svědčí. Rostou tu už dob středověku. Botanika jich popisuje asi 120 druhů, ovšem stále se rodí noví a noví kříženci. Jejich výška je velmi různorodá a pohybuje se od 6 cm až do jednoho metru. Roli hraje konkrétní druh. Nejčastěji se setkáte s těmi, které jsou vysoké cca 20 nebo 25 až 50 nebo 55 cm. Vyznačují se typickými květy, u nichž se vnější okvětní lístky otáčejí dozadu. Svým charakterem tak asociují orlí pařát, který také dal celému druhu název – orlíček. Je stejný i v latině, protože Aquila znamená orel.
Zkrášlují i listnaté lesy
S těmito rostlinkami se ale setkáte nejenom na zahradách, ale také volně v lesích, a to především v těch listnatých. Roste v nich orlíček obecný, latinsky Aquilea vulgaris, který dorůstá až půlmetrové výšky a lesy v nížinách i středních nadmořských výškách svými květy rozsvítí květnem počínaje až červencem konče, takže při procházce lesem se s nimi právě teď můžete potkat. Typicky se vyskytují modrofialové květy, ale narazit můžete i na jiné barvy, a to růžovou nebo bílou.
Nejlépe rostou a kvetou v polostínu
Zlákali jsme vás to s těmito krásnými květinami zkusit? Pakliže ano, vyberte pro ně na zahradě místo v polostínu. Ideální je, když mají rozptýlené světlo. Pokud by rostly na přímém slunci, bude třeba je opravdu hodně zalévat. Žhavé sluneční paprsky spojené se suchým místem jsou ale pro ně smrtící kombinací. Nevyhovuje jim ovšem ani úplný stín. V polostinné části zahrad jimi můžete doplnit porost a v kombinaci s ostatními druhy květin budou vypadat nádherně. Můžete je pěstovat ze semínek. Stačí semínka rozsypat v polovině léta na záhon a hned zalít. Na podzim už máte rostliny, které příštím rokem pokvetou.
Potřebují dost vody
Jak si nejlépe poradit s jejich pěstováním? O správném umístění už byla řeč. V oblasti půdy nijak zvlášť náročné nejsou. Spokojí se s hlinitopísčitou půdou běžnou na velké části našich zahrad. Zanedbávat byste ovšem neměli zálivku. Platí, že je nezbytný dostatek vody, a to v pravidelných intervalech. Není dobré, když jim zemina vysychá, Nejlepší je, když se vám podaří držet ji lehce vlhkou. Hnojení není třeba za předpokladu, že je v substrátu dostatek živin. Pakliže tomu tak není, měli byste přihnojovat jednou týdně nebo za dva týdny. Postačí běžně dostupné hnojivo na květiny.
Vypěstujete různé tvary i barvy
Orlíčky vám navíc mohou splnit jednu dávnou touhu. Chtěli jste si někdy v životě zahrát na šlechtitele nových odrůd rostlin a nikdy jste k tomu neměli odvahu a příležitost? V případě této rostlinky si můžete svoji touhu realizovat. Orlíčky mají velikou variabilitu květů co se týče barev, tvarů i velikostí. Dají se křížit poměrně snadno, což vám dává příležitost. Rostlinky se mohou křížit i samy. Není neobvyklé, že dojde k samovýsevu, pokud semena včas nesklidíte. Náhodné křížení navíc může přinést velmi zajímavé výsledky. Potom si můžete ze vzniklých nových barev, tvarů i velikostí květů vybrat a pěstovat jenom ty, které se vám nejvíce líbí. Orlíčky rozmnožené výsevem jsou nejživotaschopnější. Chcete-li třeba jen určité barvy, musíte před odkvetením odstranit květy jiných barev.
Buďte první kdo přidá komentář