Filcování

Filcování je proces během něhož vznikne z vlněných vláken pevná homogenní struktura. My si zkusíme udělat vlněnou kouli. Tento tvar je nejjednodušší a povede se prakticky každému. A pokud ne – tak si aspoň pořádně umyjete ruce 😉

Budete potřebovat

  • Vlna – v našem případe vyčesané psí chlupy – spodní srst (nemusí to být dlouhosrstá rasa, krasný „material“ jze vyčesat i ze zlatého retrívra). Nejlepším vyčesávačem je podle našich zkušeností originální vyčesávací furminátor na dlouho i krátkosrstá plemena. Lze zakoupit ve 3 velikostech pro malé, střední i velké psy a dokonce i pro králíky, kočky a koně.
  • Mýdlo – jakékoliv, i tekuté z koupelny
  • Horká voda – ale pozor na popálené ruce, ne vařící, stačí z kohoutku

Postup

Vlnu dobře pročešeme prsty, aby nebyla uzlíkovatá. Na stole si utvoříme rovnoměrnou hromádku (pozor, kulička bude o hodně menší). Velikost kuličky odhadneme podle toho, že vlnu pevně stlačíme v dlani. Pak přidáme vodu a mýdlo a ždímeme a stále vlhčíme a přidáváme mýdlo.

Tímto způsobem se utvoří kompaktní kulička, kterou můžeme dál opracovávat koulením v dlaních (čím větší tlak vyvineme tím lépe).  Po čase koulení propereme kuličku čistou vodou ať odstraníme mýdlo a necháme oschnout. V případě potřeby ostříháme odstávající chlupy.

Kuličku lze i barvit a to práškovým barvivem na textil podle návodu na krabičce. Považením v barvě se kulička ještě více zpevní.

Kuličkou lze provléknout provázek a nosit jako přívěsek na klíče. Nebo vyberte víc kuliček jako náhrdelník nebo bambule na čepici. Fantazii se meze nekladou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*