Čeká-li vás pokládání šindelové střešní krytiny, měli byste vědět, jak takový proces probíhá. Na co nezapomenout a čemu se naopak vyhnout?
Pokud se vám tvarově zalíbil šindel, nejprve asi pomyslíte na jeho dřevěnou variantu. Ta s sebou ale přináší nevýhody v podobě nepříliš dlouhé životnosti a nezbytné údržby. Řešením je plechová krytina. Mezi její výhody patří odolnost, dlouhá životnost a také nízká hmotnost. Tento materiál v podobě šindelů navíc dokáže věrně napodobit vzhled dřeva.
Proces krok za krokem
A jak pokládat šindel? Před položením této střešní krytiny by měl být krov opatřen hydroizolační vrstvou a tu je třeba správně ukončit na okapnici, která odvádí vodu ze střechy. Tomu pomůže i osazení okapové hrany. Nezapomínejte ani na odvětrávací vrstvu a nasazení háků, které později poslouží pro umístění okapu.
Poté můžete začít s montáží. Nachází-li se na střeše úžlabí, bude pokládka začínat u něj, a to úžlabním plechem a následně šikmo střiženými a ohnutými šablonami. Posléze pokládáte řadu celých prvních nezúžených šablon pod hřebenem střechy. Pokud úžlabí nemusíte řešit, začínáte rovnou touto první řadou.
Nezapomeňte šablony ukotvit, a to jen v horní části – tedy k horní lati – pomocí nastřelení hřebíků. Dokončete celou řadu, a následně se přesuňte výše, tedy k šablonám hned pod hřebenem. Tyto šindele musí být speciálně upravené, to jest zúžené dle potřeby. Na horním konci se bude nacházet ohyb, který dosáhne až pod hřebenáč. To je šablona, která se připevňuje na hřeben střechy a spojuje její šikminy.
Budete potřebovat speciální šrouby
Právě hřebenáče přijdou na řadu hned po horní řadě upravených šablon. Nejprve je ale třeba instalovat držák hřebenáče. Následně se můžete přesunout zpět pod druhou řadu šindelů a pokračovat v dalších řadách směrem dolů. Všechny šablony pečlivě ukotvěte k latím. U okapové hrany, ale i u komínů a střešních oken, je pak třeba krytinu připevnit pomocí speciálních samovrtných šroubů typu SDB nebo SDT.
Střechu zakončete klempířskými prvky, které ji nejen esteticky dotvoří, ale především zabrání pronikání vody a vlhkosti do konstrukce a pomohou s jejím odvedením ze střechy. Jde nejen o okapy, ale i o různé okapní pásy, lišty či lemování. Celý proces můžete svěřit renomované firmě. Cena pokládky šindele se může značně lišit, oslovte proto více subjektů.
Kde koupit plechový šindel?
Klíčem ke kvalitní a spolehlivé střeše z plechového šindele je výběr krytiny. Tu najdete třeba u tradičního výrobce Blachotrapez.
Buďte první kdo přidá komentář