Padlí ohrožuje nejenom dřeviny

flox detail

flox detailKaždý zahrádkář se těší na bohatou úrodu a záplavu krásných květů. Práci mu ztěžuje nejenom počasí, ale i celá řada škůdců. Velmi obtížně se bojuje s napadením houbovým. Velké škody může napáchat i notoricky známé padlí.

Tato rozšířená houba nesužuje jenom dřeviny a zeleninu, ale také zahradní trvalky. Napadá i stále oblíbenější floxy, které nechyběly na žádné zahrádce v době našich babiček. Napadení padlím se u floxu projevuje pokrytím listů a výhonků bílým moučnatým povlakem. Rostlina chřadne a hůř kvete.

Bílý povlak je typickým projevem tohoto ektoparazita rostlin. Vlákna padlí prorůstají listy a dalšími strukturami rostliny a odebírají jí buněčnou šťávu. Negativně se projevuje i obalení listů „bílou pavučinkou“. Dochází k snížení přístupu světla k fotosynteticky aktivním částem rostliny a tím dochází k nedostatku energie.

Jaké počasí padlí vyloženě svědčí? Hlavně je to proměnlivé počasí, chladno v noci a teplo přes den, ranní rosa. Toto špatné mikroklima lze vytvořit třeba i příliš hustou výsadbou, kdy voda po dešti zůstává dlouho na listech a neoschne, a mezi rostlinami nefouká větřík.

Pokud je napadení padlím větší, neobejdete se bez chemie. Koupit můžete celou řadu postřiků, jejichž účinnou látku tvoří bitertanol či lecitin.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*