Zdravé spaní na kvalitních matracích.

matrace Gloria

zdravotní matraceTěžko se můžete kvalitně vyspat, opravdu si odpočinout a načerpat síly do dalšího dne, pokud spíte na nevyhovující matraci, která neposkytuje správnou oporu vašemu tělu. Matrace je pro zdravý spánek stejně ne li více důležitá než vhodná postel. Pokud si dostatečně během noci neodpočinete, bude to mít negativní dopad na vaše každodenní aktivity. Pokud se i ráno po probuzení cítíte nevyspalí, rozlámaní a neodpočatí, je čas začít přemýšlet nad změnou matrace. Výběr je opravdu široký. Matrace mohou mít jednotlivé zóny, které jsou speciálně navržené podle tělesné hmotnosti jednotlivých partií těla. V nabídce jsou matrace pružinové, tzv. taštičkové, pěnové, latexové nebo z líné pěny ale i další.

Investice do kvalitní zdravotní matrace se vyplatí, protože vám pomůže ke klidnému spánku po mnoho let. Na kvalitní matrace je poskytována mnohaletá záruka. Kvalitní matrace se také někdy nazývají zdravotní. Mohou odbourat nejen problémy s bolestí zad a kloubů, ale uleví i krční páteři, což se může pozitivně promítnout i ve snížení migrenotických stavů a bolestí hlavy. Zvláště pokud trpíte na bolesti zad a kloubů, vybírejte matrace s ortopedickými vlastnostmi, které výborně kopíruje tvar těla. Matrace  se liší podle  plánovaného zatížení do 80,100 a více kg.

Stále asi nejrozšířenějším typem matrací jsou polyuretanové matrace volené pro nenáročnou údržbu a nízkou pořizovací cenu. Nevýhodou je kratší životnost a nižší kopírovací vlastnost někdy částečně kompenzovaná různou hustotou použitého materiálu. Tento druh matrace se spíše hodí pro příležitostné spaní.

Dalším běžným typem matrace je pružinová matrace, které mohou poměrně dobrou schopnost podpory těla. Udržují tak páteř v přirozeném fyziologickém tvaru. Navíc jsou vzdušné a vhodné pro všechny typy roštů, kromě polohovatelného. Matraci si lze vybrat v různé tuhosti, tak abyste se při ležení cítili příjemně. Kvalitní pružinové matrace lze využít i na každodenní spaní.

Pružinová matrace s odlišnou konstrukcí pružin uložených v samostatných textilních taštičkách se nazývá taštičková matrace. Tím že pružiny reagují samostatně na zatížení a nejsou mezi sebou tolik provázány jako je tomu v případě klasické pružinové matrace je docíleno lepšího kopírování těla. Pro vyšší komfort může být tento typ matrace doplněn o  pěnovou nebo latexovou vrchní vrstvu.

Matrace ze studené pěny je charakteristická většími póry než jsou v polyuretanu, což jí zajišťuje vyšší vzdušnost, elasticitu, tvarovou stálost a delší životnost. Dobré opory těla je docíleno kombinací pěny různé tuhosti.

Latexová matrace je vhodná i pro alergiky. Tvoří jí směs přírodního a umělého latexu. Latexové matrace se liší výškou jádra matrace a počtem anatomických zón přizpůsobených zatížení. Díky odvzdušňovacím kanálkům má i latexové jádro dobrou vzdušnost. Díky této konstrukci má tato matrace velmi dobrou oporu těla a páteři při spánku. Lze použít i kokosové jádro zajišťující dobrou oporu a stabilitu matrace.

Líná pěna má oproti jiným materiálům tu výhodu, že mění svojí tuhost s teplotou. Při ležení se pěna zahřeje a změkne a při změně zatížení se pomalu vrací do původního stavu. Nevytváří tak velký protitlak což zabraňuje proleženinám u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko. Matrace má velmi dobré schopnosti opory těla a přirozeně vede páteř.

Velikost postele musí odpovídat uživateli, optimální šířka jednolůžka je 100cm, délka postele by měla být o 20-30 cm delší než uživatel. Optimální výška postele se pohybuje okolo 42 – 45 cm. Kvalitní postele musí neustále podpírat páteř v přirozeném tvaru – tedy při ležení na zádech v jejím přirozeném zakřiveném tvaru. Je-li postel vybavena nastavitelným lamelovým roštem, musí být matrace schopna reagovat na tvar lamel. Materiály, ze kterých se postele vyrábějí, by neměly uvolňovat žádné jedovaté nebo alergenní látky. Zvláště pro děti se doporučuje zvolit povrchovou úpravu přírodními vosky, ne syntetickými laky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*