Mařinka je bylinka, která vám pomůže zbavit se stresu

marinka vonna

Jestliže vám nic neříká název mařinka, možná vám bude bližší označení svízel vonný. Jde o stejnou bylinku, jen s jiným názvem. Od ostatních bylinek ji spolehlivě poznáte dle její specifické vůně, která velice nápadně připomíná čerstvé seno. Významná je ale především pro své léčivé účinky, které jsou opravdu velice široké, a tak si zde pravděpodobně každý najde oblast, která ho zajímá. Mařinka má velké antidepresivní účinky, dokáže si poradit s menstruačními bolestmi, a její listy léčí menší zranění na kůži. Navíc se z této bylinky dá udělat lahodné víno, které vás dokáže zbavit všech starostí, a navíc se vám po něm bude naprosto skvěle spát.

Jak mařinku vonnou poznáte?

Mařinka se řadí mezi velice drobné rostliny, je tak velice jednoduché ji přehlédnout. Běžně se dorůstá do výšky maximálně dvaceti centimetrů. Její listy jsou úzké a kopinaté. Květy na ní můžete spatřit nejčastěji od května do června. Jsou také poměrně drobné, zbarvené do bílé barvy a tvar mají jako malé hvězdičky. Nejčastěji na ni narazíte v lesích a to v těch dubových, bukových, či habrových. Má ráda stín, vlhko a humózní půdu. Jakmile rostlinu mezi prsty promnete, nebo ve chvíli, kdy začíná vadnout, či se suší, začne se z ní uvolňovat látka zvaná kumarin. Díky němu právě velice specificky voní, a to jako čerstvé seno. Takto voní i při správném usušení, a to poměrně dlouhou dobu.

Jak správně bylinku sbírat a sušit

Nať rostliny se stříhá těsně nad zemí. Buďte však velice obezřetní, protože rostlina jde velice snadno vytrhnout ze země i s jejími kořeny. Sbírá se buď těsně před kvetením, nebo hned ze začátku květu. Na sběr vyrazte kolem oběda za hezkého, slunného počasí. Při sběru zároveň odstraňujte žluté a uschlé listy a dejte pozor ať se vám rostlina nezapaří, na to je totiž velice náchylná. Pro sušení mařinky je nejlepší využít přirozeného proudění vzduchu. Rozložte jí na síta a sušte ve stínu. Teplota při sušení by nikdy neměla být vyšší než 35 stupňů Celsia. Že jste rostlinu dobře usušili poznáte dle toho, že si stálé zachová svou typickou vůni a barvu. Po nasušení ji uložte do tmavé, uzavíratelné sklenice a skladujte v suchu a temnu.

Mařinka a její účinky

Mařinka je velice bohatá na obsah vitamínu C, ale obsahuje také cenné třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a silice. Má velice silný uklidňující účinek, a proto se hojně používá ve směsích proti stresu, při nespavosti, nebo také při úzkostech. Mařinka ale také působí i proti křečím, a proto se často využívá jako lék při menstruačních bolestech, či při křečích břicha jiného původu. Má močopudné a detoxikační účinky a zároveň obsahuje kumarin, který příznivě ovlivňuje srážlivost krve, a proto se mařinka může používat jako doplněk při žilních onemocněních, nebo hemeroidech. Čerstvě natrhané listy se mohou použít jako lék pro menší rány a štípance.

Existují nežádoucí účinky?

S každou bylinkou byste měli zacházet opatrně. O některých to platí více a o některých zase méně. Mařinka se ale řadí do skupiny bylinek, o kterých toto tvrzení platí více. Ve většině případů se mařinka, neboli svízel vonný používá jako součást bylinných směsí. Samostatně se příliš často nevyskytuje. Mařinku jako takovou můžete užívat jen chvíli a v menších dávkách. Kumarin, který bylinka obsahuje je totiž nevhodný pro dlouhodobé, nebo nadměrné užívání. V takovém případě vás může rozbolet hlava, může se objevit i zvracení, závratě a v horších případech dokonce i poškození jater, či zástava dechu. Doporučená denní dávka mařinky je 1 ČL sušené bylinky.

Mařinkové víno

Na přípravu budete potřebovat: 

  • 3 kvetoucí stonky mařinky
  • 1 l suchého bílého vína

Postup: 

Kvetoucí stonky mařinky svažte a nechte je takto do dalšího dne. Poté je dejte do lahve s vínem a nechte macerovat 12-18 hodin. Po této době mařinku vyndejte, případně víno přeceďte. Skladujte v lednici. Dejte si ho v maximální dávce 100 ml ve večerních hodinách. Tento drink by měl odplavit vaše veškeré starosti, stres a nervozitu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*