Zdravé a chutné ostružiny na podzim i v zimě

Vysaďte si na zahradu maliny a ostružiny a nezapomeňte si na zimu udělat lahodný pečený čaj. Tuto lahůdku připravíte opravdu jednoduše a samozřejmě nemusíte používat jenom maliny a ostružiny. Výborně se hodí i jahody, jablka, hrušky a švestky, ale také rakytník, zázvor, hroznové víno o další ovoce. Lze použít i ovoce kompotované a zmražené, je ale dobré ho vždy nakombinovat s ovocem čerstvým. Ale teď zpět k zmiňovanému ostružiníku.

Zaměřeno na ostružiny

Na sklizeň se můžeme těšit v srpnu a září. Stačí vybrat vhodnou odrůdu, která dává dostatečnou úrodu, snadno se pěstuje a je odolná, třeba Black Satin, Loch Ness nebo Thornfree či Smoothsten. Pokud nechcete ostružiny sbírat mezi otrněnými výhony, vyberte některou z oblíbených beztrnných odrůd. Další zásada je dostatečně ostružiníky prostříhávat, aby nevzniklo neproniknutelné houští, které je uvnitř suché a málo plodí. Začít je potřeba hned po vysazení nových prutů. Zastřihněte je asi na 30 cm. Nenechávejte dorůst všechny pruty, které vyrazí, jinak vám ostružiník přeroste přes hlavu a zaroste půl zahrady. Vybrat můžete odrůdy rostoucí bez opory i s oporou i poléhavé typy. Stanoviště vyberte s propustnou nepřemokřenou půdou, slunečné či v polostínu a pokud chcete ostružiník přihnojit, volte hnojiva bez vápna.

Ostružiny jsou velmi chutné, ale i zdravé. Protože obsahuje hodně vody a rychle stravitelné cukry, slouží jako pohotovostní zdroj tekutiny i energie. Pomáhá při onemocněních kloubů- revmatismu, proti průjmu i bolesti v krku, pomůže v boji s chřipkou či kašlem a upravuje vysoký krevní tlak. Tak dobrou chuť.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*