Výhody a omezení podlahového topení.

topení

topeníPři stavbě domu nebo rekonstrukci je třeba vyřešit několik základních otázek. Jednou z nich je i volba druhu vytápění. V poslední době je stále populárnější podlahové vytápění. Jeho výhodou je především rovnoměrné vyhřátí celé plochy. Ani většina podlahových krytin už nepředstavuje omezení pro použití podlahového topení. Sálavé teplo stoupající od povrchu směrem nahotu oceníte především koupelnách a dalších prostorech s dlažbou a jinými „studenými“ podlahovými krytinami.

Podlahové topení můžete zvolit elektrické nebo teplovodní. V každém případě se vyplatí svěřit projektantovi, který navrhne optimální vytápění a regulaci systému, tak aby náklady za vytápění byly minimální. K optimální instalaci podlahového topení  je nutné vzít v úvahu tepelnou izolaci a tepelné ztráty prostoru, velikost vytápěné plochy, umístění těžkého nábytku, v koupelně především umístění vany a typ podlahové krytiny. Můžete zvolit i odlišné typy trubek, většinou z polybutenu nebo polyetylenu. Vliv má i skutečnost, zda je podlahové topení jediným systémem v objektu nebo zda je kombinováno s radiátory.

V novostavbách se výše tepelné ztráty pohybuje většinou v rozmezí 40 a 55 W na m2 vytápěné plochy. Výkon podlahového topení se tak logicky musí od těchto ztrát odvíjet. Vždy vybírejte osvědčené systémy od firem, které se mohou prokázat mnoha zkušenostmi v oboru.

Podlahového topení teplovodní rozvádí teplo v celé podlaze. Vodu může ohřívat plynový kotel, použít lze samozřejmě i jiné typy kotlů. Nejekonomičtější na provoz jsou tepelná čerpadla, která minimalizují náklady na vytápění objektu, ale představují značnou počáteční investici. Tepelné čerpadlo může prostor i ochladit a fungovat jako klimatizace.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*