Nespěchejte! Cukety k předpěstování vysévejte až v dubnu

kdy vysevat cuketu

Cuketa je úžasná zelenina a snad ani není pokrm, do kterého by se nedala přidat. O tom už bylo napsáno mnoho. Málokde se ale dočtete, jak je to s předpěstováním vlastních sazenic. Kupované sazenic nejsou mnohdy v ne příliš dobré kondici a navíc se málokdy dozvíte odrůdu. Proto pokud jste zastánci třeba kulatých nebo různě barevných cuket, sáhněte letos k vlastnímu pěstování. Koncem dubna je možné semínka vysít rovnou na záhon. Pokud ale chcete sklízet plody co nejdříve, přistupte k předpěstování.

Vlastní sazenice cuket

Alfou a omegou úspěchu je výběr semínek. Velmi efektní jsou cukety se žlutými plody, které nemají slupky tak silné, jako ty zelené. Pěstování má ale svá úskalí a to zejména v tom, že sazenice a následně i samotné keříčky rostlin cuket nebývají tak odolné jako v případě klasicky zelených nebo panašovaných plodů. Rostlina nemá tolik zeleného barviva, nažloutlé jsou i listy, což má za následek celkovou slabost rostlinky.

Barvu doporučujeme zelenou nebo světle zelenou či zeleně žíhanou. Co se tvaru týče, klasikou jsou podlouhlé cukety ve tvaru salátových okurek. Ovšem my máme rádi i kulaté cukety, které se hodí zejména k plnění, ale samozřejmě je použijete i všude tam, kde byste použili cuketu klasickou, podlouhlou.

Nepočítejte s tím, že si vystačíte s malým kelímkem od jogurtu. Zcela nejmenší velikost vhodná pro výsev cuketových semínek je kelímek od jogurtu 500 g nebo květináč o průměru více než 10 cm. My s úspěchem používáme také ve 2/3 výšky seřízlé krabice od trvanlivého mléka, kterým dole uřízneme rohy pro odtok přebytečné vody.

Že sazenice cuket potřebují velký prostor pro kořeny už víme a nyní pojďme k výběru substrátu. Cuketová semena nemívají problém s klíčivostí. Použijte jakýkoliv zahradnický substrát s minimální příměsí humusu. Substrát by měl být propustný, aby neuhnily kořínky. Sazenice před výsadbou na stanoviště postupně otužujeme. Nikdy je ale nesmíme zapomenout uklidit, protože by je i sebemenší mrazík spálil.

Při výsadbě pamatujte na prostor, který dokáže dobře zalévaná a hnojená cuketa obsadit. Minimálně budete potřebovat 50×50 cm.

A proč nespěchat? Semena cuket klíčí velmi rychle třeba na rozdíl od paprik. Pokud bychom je vyseli dříve, sazenice by byly vytáhlé, nekompaktní a velmi snadno by se při jakékoliv manipulaci poranily.

Nestihli jste semínka zasadit k předpěstování?

Žádný problém, koncem dubna až začátkem května je vysejte přímo na stanoviště. Zde je dejte do hrůbků po 2-3 semínkách. Přeci jen dojde snáze k úhynu sazeničky, sežrání semene škůdci a podobně.

Cuketu na začátku vegetace přihnojte plnohodnotným organickýcm hnojivem s pozvolným uvolňováním živin. Co se zálivky týče, měla by být nejen dostatečná, ale v prvé řadě pravidelná. Zalévejte tak, aby voda šla přímo ke kořenům. Nestříkejte na listy, což by přispělo k rozvoji plísní. Zálivce hodně pomůže, pokud rostlinu zasadíte do mírného hrůbku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*