Uvažujete o domácí vodárně?

vodárna Grundfos

vodárna GrundfosV České republice má většina obyvatel tu výhodu, že otočí kohoutkem a teče pitná voda. To jinde ve světě není ani zdaleka samozřejmostí. Alternativou k napojení na vodovodní síť je vlastní zdroj vody, vrt nebo studna, případně zásobní nádrž. Kvalita podzemní vody je většinou velmi dobrá. Voda ale může být znečištěna například průsakem z půdy. Aby byla voda označena jako pitná, musí splňovat charakteristiku danou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č.252/2004 Sb.

Pokud uvažujete o vlastním zdroji vody pro rodinný domek či jiný objekt, musíte přemýšlet nad výběrem domácí vodárny, případně úpravny vod. Domácí vodárnu lze použít i k zásobování objektu užitkovou vodou bez mechanických příměsí či pro zvyšování tlaku ve vodovodním řádu. Užitkovou vodu pak můžeme používat třeba pro zalévání zahrady.

Čerpadlo je základ

Domácí vodárna Domácí vodárna se skládá z čerpadla, tlakové nádoby, tlakového snímače a řídící jednotky. V každém případě musí mít potřebné atesty na pitnou vodu a kvalitní materiálové provedení. Nejdůležitější součástí je samozřejmě vysoce účinné čerpadlo, které by mělo zvládnout trvalý provoz. Obstarat provoz domácí vodárny je jednoduché. Vodárna pracuje automaticky a udržuje ve vodovodním systému stálý tlak.

Ve specializovaném internetovém obchodě e-čerpadla můžete vybírat mezi domácími vodárnami značek Grungfos, Calpeda, Kopro, Easy Pump, Pedrollo a další. V první řadě je potřeba zjistit jak velký dům bude vodárna vodou zásobovat. Dalším důležitým parametrem určující výběr čerpadla je výstupní tlak vody. Je nutné vybrat čerpadlo pro čerpání z dané hloubky.

Pokud spotřeba vody více kolísá, je dobrá vybrat model s akumulační nádobou, chcete-li zásobníkem, který pokryje náhlou vyšší potřebu vody. Jinak by hrozil pokles tlaku vody v odběrových místech a místo proudu vody by z kohoutku mohl téct jen čůrek vody. Dostatečně velká akumulační nádoba zvyšuje i životnost čerpadla, které se nemusí tak často rozbíhat.

Čerpadla se liší použitým materiálem i zpracováním, hlučností, množstvím čerpané vody a výtlakem. Všechny kvalitnější modely mají ochranu proti chodu na sucho. Samozřejmostí je vestavěná ochrana proti přepětí, podpětí, přetížení a přehřátí.  Pro běžný rodinný dům s běžnými spotřebiči a 4 lidmi se za dostatečný výkon dá považovat výkon okolo 3 m3/hod.

Pokud potřebujete s výběrem domácí vodárny poradit, obraťte se na odborníky. Více informací najdete na webu e-cerpadla.cz.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*