Tořivka (Streptocarpus)-nové kultivary ručním opilováním

Tato krásná hrnková rostlina se pěstuje se podobně jako fialka. Někomu může připomíná petrklíč, ale patří do čeledi podpětovitých (Gesneriaceae).  Nesnáší chladný vzduch a cigaretový kouř. Nikdy ji nesmíte přelít a zalévá se vždy do misky a přebytečnou vodu vylíváme. Má ráda světlo, ale vždy rozptýlené. Nejvhodnější pro pěstování jsou parapety oken směřovaných na západ.

Nejvhodnějším substrátem jsou lehké půdy s přídavkem vermikulitu nebo perlitu.

Množí se semenem, dělením nebo řízkováním. K řízkování si vybereme krásný zdravý velký list, který rozstříháme na 3 díly. Řez namočíme do stimulátoru a opatrně zasadíme do substrátu, který si připravíme ze směsi písku a rašeliny 1:1.

Takto vypěstované sazeničky pokvetou příští rok. Sazenice jsou v nejlepších letech po dobu 4 let, pak už musíme namnožit další.

Pokud si zakoupíme jemný štěteček, můžeme různě barevné tořivky ručně opilovat. Pak nám vzniknou exkluzivní barevné kombinace.

2 Comments

  1. Dobrý den,
    před rokem jsem dostal 5 lístečků této kytičky a dnes mám několik kytiček 5ti různých barev. Tato květina je prý dvouletka(nevím co to znamená). Jakou má tato kytička životnost 2 roky?
    Děkuji za odpověď Bohouš

    • Dobrý den, tořivky patří mezi trvalky, ale po několika letech přestávají kvést a je potřeba si vypěstovat novou rostlinu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*