Sezóna šípků je v plném proudu

sipek v kuchyni

Právě na podzim jsou šípkové žně. Plody růže šípkové jsou bohaté na vitamín C, a proto se používají na výrobu čajů, ovšem uplatnění nacházejí také v kosmetice a při výrobě dekorací. Keře rostou v divokém prostředí, a to především podél silnic a lesních cest. Sbírejte šípky vyzrálé, ale ne přezrálé. V následujících řádcích vám prozradíme, kdy se šípky sklízí, jaké jsou jejich benefity a k čemu se používají nejčastěji.

Co šípky obsahují? Jaké jsou jejich benefity?

Šípky jsou na podzim opravdu hitem. Obsahují spoustu vitamínu C, přičemž ve 100 gramech šípků je zhruba 200 až 500 mg vitamínu C (pro srovnání, v citronu je 50 mg a v jablku 20 mg). Posilují tedy imunitní systém a působí také proti infekčním nemocem. V neposlední řadě v sobě mají vitamíny B1 a B2 podílející se na metabolismu cukrů, tuků i bílkovin. Dále jsou zdrojem vápníku, rutinu a fosforu.

Plody zpevňují cévy, tlumí bolesti žil, pozitivně ovlivňují srážlivost krve a zlepšují soustředěnost. Šípkové čaje se doporučují hlavně při nachlazení.

Jak využijete šípky v praxi?

Šípky se sbírají od konce září. Suší se buď celé, nebo nakrájené nadrobno. Šípky tedy pořádně omyjte, odstraňte stopky a kališní lístky. Poté je umístěte nad topení, do kvalitní sušičky ovoce, případně do trouby vyhřáté na maximálně 60 °C. Plody sušte do tmavočervené barvy. Pokud budou některé černé, vyhoďte je.

Sušené šípky skladujte v uzavřených nádobách, ideálně na tmavém a suchém místě. Později je použijete k přípravě šípkového čaje. Jestliže nechcete čekat, než se šípky usuší, využijete je v kuchyni i čerstvé, a to například na oblíbenou šípkovou omáčku, sirup, ale i marmeládu.

Uplatnění nacházejí šípky také v kosmetice, a to zejména šípkový olej. Hydratuje, oddaluje tvorbu vrásek, rozjasňuje pokožku a pomáhá při hojení jizev.

Stejně tak poslouží i jako podzimní dekorace, přičemž z šípků vytvoříte krásný věnec na dveře, ozdobíte jimi svícen nebo můžete natrhat větvičky a umístit si je do vázy či květináče. Fantazii se meze nekladou.

Ještě na závěr musíme podotknout, že šípky se dají konzumovat i syrové. Chuť dozrálých plodů připomíná exotické ovoce. Zkuste to. Musíte ale počkat do doby po prvních mrazících, kdy se dužina šípku poněkud zkašovatí a snadno ji ze šípku vymáčknete.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*