Růže pro každou zahradu.

pěstování růží

pěstování růžíKdo by neznal pohádku o Šípkové Růžence. Růže je královnou mezi květinami a její pěstování není žádnou novinkou. Některé růže známe v nezměněné podobě již více než století. Kultivarů růží vzniklých křížením a pocházející z planě rostoucích druhů je nepřeberné množství. Růže nechybí téměř v žádné zahrádce, jsou nejčastěji kupovanou řezanou květinou v květinářstvích. Na výběr máme nejenom klasické velkokvěté odrůdy vhodné k řezu, ale i růže pnoucí, stromkové či půdopokryvné.

Miniaturní růže se pěstují jako pokojové květiny v květináčích za oknem. Ušlechtilé růže jsou rozšířeny ve všech světadílech, i když pocházejí s největší pravděpodobností z jihovýchodní Asie. Růže jsou oblíbené pro svou krásu i nenáročnost na pěstování. Dobře se adaptují, jsou vytrvalé a houževnaté. Na zahradě vám budou dělat radost více než 10 let. Klidové období přes zimu růže bez problémů přečkají díky přikrytí chvojím nebo jiným materiálem. Holomrazy by růžím mohly ublížit i když i růží platí, že ne všechny odrůdy jsou na chlad stejně citlivé. Na jaře je vhodné odstranit staré uschlé a plané výhony, růže zakrátit a umožnit dostatečný průnik světla i ke středu keříku. Zajistíte tak rovnoměrné a bohaté kvetení. Nejméně choulostivé na ořez jsou půdopokryvné růže. Naopak, popínavé růže příliš neprostříhávejte a nezakracujte.

Růže jsou oblíbené i pro opakované kvetení během vegetace, možnost rychlení. Květy růží se v Bulharsku i dalších státech používají k výrobě růžového oleje, který se přidává do mýdel a dalších kosmetických přípravků. Růže se s oblibou suší a používají do suchých vazeb. Některé druhy růží, jako je R. arvensis HUDS., R. cinnamomea LEDEB. nebo R. rugosa THUNB. tvoří odnože, takže je můžeme množit pomocí 6 až 8 cm dlouhých kořenových řízků.

Pěstování růží není nijak složité. Růže ale mohou trpět houbovými chorobami či napadením hmyzem, především mšicemi, pilatkami nebo sviluškami. Pokud nechcete zahradě věnovat přílišnou péči, vybírejte nenáročné a odolné odrůdy růží. Napadení škůdci lépe odolávají silné rostliny v dobré kondici.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*