Rudbekie-třapatky

rudbekie

rudbekieTřapatka je snad nejrozmanitější rostlina. Její kultivary jsou od letniček a dvouletek až po trvalky. Barvy v odstínech žluté a hnědé jsou stejně rozmanité jako možná výška. Patří mezi nejoblíbenější zahradní rostliny zejména díky veselým barvám a charakteristickému květnímu terči.

Mezi letničky patří zejména Rudbeckia hirta (třapatka srstnatá). Množí se výsevem v předjaří a v květnu je sázíme na záhon. Je velmi vhodné vysazovat jen silné, pokud možno otužované rostlinky. Někdy mohou přezimovat do dalších let. Kultivar ‘Green Eyes’ má uprostřed zelený terč.

Letničky mají rády výživnou půdu, dostatek vláhy a slunce. Spíše jsou ale k vidění trvalky. Třapatka zářivá (rudbeckia fulgida) je naprosto nenáročná a asi nejznámější cca 60 cm vysoká trvalka. Snáší stanoviště na plném slunci a nakvétá  od léta až do podzimu.

Rudbekia nitida (třapatka lesklá) je až 2m vysoká, k řezu velmi vhodná trvalka. Hodí se zejména do rozlehlejších zahrad. Například Rudbekia mysuriensis snáší sucho.

Trvalky se stejně jako letničky mohou  množit výsevem, ale jednodušší cesta je množení odkopkem na jaře nebo po odkvětu.

Do moderních zahrad se hodí zejména Rudbekia maxima. Dorůstá až 2,5m a hodí se do prostorných zahrad i jako solitér. Je nápadná zajímavými listy, které jsou modrozelené. Květy jsou opět žluté s tmavými terči.

Kultivary vytrvalých rudbékií

  • Rudbeckia fulgida „Goldsturm“
  • Rudbeckia nitida „Herbstsonne“
  • Rudbeckia laciniata „Goldball“
  • Rudbekia maxima
  • Rudbekia mysuriensis

třapatka

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*