Na čem závisí cena, kterou platíte za elektrickou energii?

elektřina

Že se cena elektřiny mění podle jednotlivých dodavatelů je všem jasné. Znamená to ale, že pokud soused přechodem k jiné společnosti ušetřil, bude přechod tamtéž pro mě stejně výhodný?

elektřinaNemusí to být nutně pravda. Konečnou cenu, kterou za roční vyúčtování spotřeby elektrické energie platíme totiž ovlivňuje celá řada faktorů. Platíme distribuci i administraci a nemalou sumu také činí příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

To že konkrétní společnost cenu za kWh sníží ještě tedy nemusí znamenat, že zaplatíme méně než vloni. Sníženy ceny se většinou týká silové elektřiny, tj. asi poloviny z celkové ceny. Cena elektřiny, míněno samotné komodity, není regulována státem a představuje tedy možnost pro konkurenční boj jednotlivých dodavatelů.

Jednou z částí konečné ceny, kterou platíme za odběr elektrické energie je pevná měsíční platba. Tu si nastavují společnosti a liší se i mezi distribučními sazbami a jednotlivými produktovými řadami.

Další částí ceny je již zmíněná cena za odebranou kilowatthodinu. U dvoutarifových produktů pro domácnosti. Které využívají elektriku k vytápění nemovitosti nebo ohřevu vody se dále dělí na nízký a vysoký tarif. Většina domácností tak využívá jednotarifovou distribuční sazbu D02d, což znamená že se cena za kWh nemění v průběhu dne.

Energetický regulační úřad stanovuje výše plateb za zbylé složky ceny elektrické energie, například již zmíněný poplatek za obnovitelné zdroje.

Mezi největší dodavatelé elektrické energie na našem území patří ČEZ, E.ON a RWE. Elektřina RWE, to jsou tarify pro velkoodběratele, maloodběratele i domácnosti. Mezi nejvyhledávanější tarify patří RWE fair 2013, RWE Start nebo superstabil tarif. Domácnosti mohou využít tarif RWE Stabil 2014+ s garancí stejné ceny silové elektřiny do 30. 9. 2015.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*