Motorové oleje.

motorové oleje

motorové olejeMezi základní údržbu motorového vozidla patří pravidelná kontrola, doplňování a výměna motorového oleje. Termín motorový olej se obecně používá pro celou řadu minerálních i syntetických olejů. Motorové oleje se používají v motorech jako mazivo i chladivo. V motorech plní tato směs olejů těsnící a čistící funkci. Při nedostatku motorového oleje může dojít až k zadření motoru a jeho znehodnocení. Proto nikdy nečekejte na varovné blikání signalizující nedostatek oleje v motoru a doplňujte motorový olej průběžně.

Motorový olej má svůj základ v olejové frakci ropy. Dále obsahuje motorový olej různá aditiva.  Za jistých okolností lze motorový olej použít i jako olej do převodovky. Motorový olej je na rozdíl od oleje převodovkového zbaven nečistot, jako je prach nebo kovové nečistoty. Právě kvůli správné viskozitě a čistotě motorového oleje se doporučuje volit oleje renomovaných značek, jako jsou například oleje Total, Fina nebo Elf, jejichž kvalita je garantována. Jakékoliv poškození motoru je závažný defekt, jehož oprava je finančně nákladná.

Motorové oleje se liší svou viskozitou. Mohou se hodnotit podle adekvátního výkonu oleje. Podle stupně viskozity rozdělujeme oleje na řídké a husté. Jednostupňové oleje se vyznačují v podstatě stejnou provozní teplotou motoru, a startovací  teplotou. U vícestupňových olejů se udává teplota startu  při studeném motoru během zimních měsíců a dále teplota v letním období.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*