Není bruska jako bruska.

bruska

bruskaMalým, přenosným a výkonným pomocníkem při obrábění kovů, popřípadě i jiných materiálů jsou ruční brusky. Nejběžnější bruskou, která nechybí v dílně žádného kutila je kotoučová poháněná elektromotorem. Brusky se používají k odstranění starých barev a laků, broušení dřeva a dřevěných výrobků, při mnoha renovačních pracích k přípravě podkladu, broušení a leštění minerálních materiálů, předbroušení a zabroušení tmelu a leštění. Mezi nejoblíbenější značky brusek patří Bosch, Festool a Makita.

Mezi běžné druhy brusek patří brusky pásové, vibrační, úhlové a excentrické. Existují i speciální druhy brusek. K broušení i řezání se nejběžněji používá bruska úhlová, lidově nazývaná rozbrušovačka. Pásová bruska může být v provedení  ruční nebo stolní. Pásovými bruskami lze brousit nejenom kovové povrchy ale i dřevo a plasty. Brusný pás se upíná většinou pomocí rychloupínací páky a liší se šířkou a zrnitostí. Má velký brusný úběr a používá se k broušení velkých ploch.

U moderních pásových brusek používaných například v truhlárnách lze elektronicky regulovat otáčky, čímž se zaručí přesné a šetrné broušení. Některé brusky jsou vybaveny přípojkou k odsávání, popřípadě zachycování zbroušeného prachu. Některé kartáčové brusky umožňují  strukturování, mezibroušení i leštění materiálu. Díky nastavitelným opěrným válečkům lze snadno a přesně  nastavit hloubku a strukturování broušení. U kvalitních brusek oceníte rychlé a snadné vyměňování kartáčů. Leštičky se liší váhou, příkonem, volnoběžnými otáčkami i průměrem a typem leštícího disku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*