Břečťan jako nejlepší lék proti kašli

Břečťan zná asi každý. Stále zelená popínavá rostlina, která roste opravdu velice rychle. Někdo ji může považovat i za plevel právě díky rychlosti růstu a také díky tomu, že dokáže v růstu zabránit jiným rostlinám. I přes to všechno se ale může vyplatit břečťan pěstovat, protože má velmi pozitivní vliv na zdraví. Skvělým pomocníkem může například být právě v boji proti kašli. Můžete si z něho vytvořit domácí tinkturu, či sirup ale existuje i velké množství sirupů s obsahem břečťanu, které jsou dostupné i v lékárnách. Jeho účinky jsou tak i vědecky podložené.

Břečťan popínavý

Břečťan má přísavné kořínky, a proto se často využívá jako půdopokryvná rostlina. Již jste ho určitě viděli růst na fasádách domů, pergolách, různých zídkách apod. Břečťan nemá problém vyšplhat se až do dvaceti metrové výšky, pokud nechcete aby rostl tak vysoko, vůbec se ho nebojte ostříhat a to klidně i velmi radikálně. Rychle se z tohoto zásahu vzpamatuje a opět poroste. Břečťan nemá příliš rád přímé slunce, a tak mu bude lépe v polostínu. Okolní půda by měla být spíše vlhká. Platí ale, že jde o rostlinu nenáročnou na podmínky, ve kterých roste. Pěstovat ho tak mohou naprosto všichni, včetně začátečníků, protože vám odpustí spoustu chyb, kterých se můžete dopustit.

Vliv břečťanu na naše zdraví

A proč se vlastně vyplatí břečťan užívat? Tato rostlina má sekretolytický a lehký sedativní účinek. Užívat se může vnitřním i vnějším způsobem, avšak pozor při jeho dávkování musíte být obezřetní. Při nadměrném užívání se může začít projevovat lehká otrava. Důležité je také to, že se nikdy nesmí užívat přímo bobule, které jsou jedovaté. Užívání břečťanu je skvělé v případě zánětů dýchacího systému, a to hlavně jako prostředek k ulehčení vykašlávání. Podávat se také může vnějším způsobem, a to především jako lék na drobné popáleniny, odřeniny a koupel s břečťanem pomáhá v těžkém boji proti hemeroidům.

Čaj z břečťanu je skvělou volbou na kašel

Čaj se připravuje z listů břečťanu a může být přírodní léčbou na kašel. Tento čaj dokáže dobře podpořit vykašlávání, ale zároveň jemně kašel i utlumí a zmírní neustále nutkání si zakašlat. Jeho antibakteriální účinky pak pomohou organismu bojovat s nemocí a zároveň dokáže pomoci k lepšímu spánku. Jeho příprava navíc není vůbec složitá. Pouze vylouhujte 1/2 lžičky sušených listů v 500 ml horké vody. Louhujte asi 10 minut. Takto připravený čaj vám vystačí na dva šálky, které během dne vypijte. Kvůli mírné jedovatosti břečťanu nepřekračujte toto povolené množství na den.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*