Malé, rychlé a otravné mušky, to jsou octomilky. Není snad nikdo, kdo by je neznal. Zbavit se jich není vůbec snadné, protože nejen, že jsou velmi rychlé, ale zároveň se také velice rychle množí. Pochutnávají si na zralém ovoci, zelenině, ale rády budou i za odpadky a různé zbytky z vaší kuchyně. Octomilky navíc rozhodně nejsou jen letní záležitostí, ale klidně se u vás mohou objevit v kterémkoliv ročním období.
Pro člověka bezpečné, ale otravné
Octomilky se povětšinou dorůstají do délky kolem 2 až 4 mm. Narazit na ně můžete po celém světě a zejména díky přepravě ovoce se do zemí dostávají druhy, které by se v ní za normálních okolností vůbec nevyskytovaly. Pro člověka nejsou ničím nebezpečné, protože nesají krev. Vlastně je člověk vůbec nezajímá. Sice tedy nejsou nebezpečné, za to jsou ale velice otravné. Život octomilky se pohybuje kolem 2 až 9 týdnů, ale vzhledem k tomu, že se opravdu rychle množí vám dokáží během pár dní zamořit celý byt.
Veškeré potraviny dejte do lednice
Obživou a místem pro kladení vajíček je pro octomilky veškeré ovoce, zelenina, nápoje a zbytky jídla. Z toho plyne to, že veškeré potraviny, které je budou lákat musíme uložit do lednice. Velkým problémem také může být odpadkový koš, kde se bude octomilkám opravdu hodně líbit. Zbytky z kuchyně proto do něj vyhazujte jen dobře uzavřené. Koš opatřete o zavírací víko a často odpadky vynášejte. Ač by vás to možná nenapadlo, často je také potřeba čistit odpad v kuchyni, protože právě ten mohou octomilky využívat ke svému množení. Může se stát, že i přes všechna tato opatření se vám boj s octomilkami nepodaří vyhrát, protože stačí opravdu málo a jste zase na začátku. Pak musí do boje přijít další zbraně.
Sprej na octomilky
Sprej proti létajícímu a lezoucímu hmyzu si s octomilkami poradí zaručeně. Jediná nevýhoda tohoto spreje je to, že je vysoce toxický a na místo, kde ho nastříkáte vydrží působit poměrně dlouhou dobu. Je tedy nutné sprej stříkat mimo místa s potravinami a po aplikaci otřít vodou například kuchyňskou linku. Sprej navíc zlikviduje jen mušky, nikoli vajíčka.
Octová past
Tento netoxický způsob nás zaujal. Vystačíte si s jablečným octem a sklenicí například od jogurtu, nebo marmelády. Do její poloviny nalijte jablečný ocet a vrh přetáhněte potravinářskou folií. Do té pak udělejte dírky, a to takové aby mušky mohly zalézt dovnitř. Tuto past pak po pár dnech vyměňte za novou.
Lapač octomilek
Pokud se vám nechce do použití toxického spreje ani do výroby domácího lapače, můžete v drogerii zakoupit lapač na octomilky. Jeho fungování je spolehlivé. Jakmile mušky přilétnou chytí se na lapač a je hotovo. Nemusíte jej po pár dnech obnovovat, pouze, až na něm bude nachytáno velké množství mušek, můžete ho vyměnit za nový.
Buďte první kdo přidá komentář