Co se starým katalyzátorem?

katalyzátor

Třídění odpadu se v České republice už pro mnoho lidí stalo samozřejmostí. Většinou separujeme plasty, papír a sklo, ostatní nepotřebné věci končí v popelnicích na směsný odpad. V mnoha městech ale najdeme i speciální kontejnery na použité baterie a drobné nefunkční elektro spotřebiče. Dát odpadu šanci na recyklaci je jistě záslužné, na starých a nepotřebných věcech lze ale i vydělat.

katalyzátorVěděli jste například, že existuje možnost vykoupení katalyzátorů z vraků automobilů? Je příjemné získat hotovost za věc, která je pro vás už bezcenná. Cena, kterou je firma specializovaná na výkup katalyzátorů ochotná nabídnout, závisí na množství obsažených drahých kovů, respektive na typu a opotřebení katalyzátoru. V případě, že můžete nabídnout více katalyzátorů, pro vás může být jejich prodej úplně bez starostí. Zaměstnanec firmy totiž přijede na danou adresu, zhodnotí stav zboží a dohodne se s majitelem na ceně. Pokud tedy máte zájem o odkoupení katalyzátoru, můžete zanechat na stránkách vykup-katalyzatoru.info své telefonní číslo a počkat, až se vám ozvou.

A proč je vlastně o výkup starých katalyzátorů zájem? Je to především kvůli tenké katalytické vrstvě na povrchu, která je zodpovědná za snížení škodlivin ve výfukových plynech, a která je tvořena cennými kovy platinou a rhodiem. Při vysokých teplotách tak dochází ke katalytické reakci, při které se oxiduje oxid uhelnatý a především nespálené uhlovodíky a neškodný oxid uhličitý a vodu, a redukují se oxidy dusíku.

V dnešní době je už na silnicích jezdí drtivá většina vozů vybavených efektivním katalyzátorem. I katalyzátor zážehových motorů má samozřejmě svou životnost. Po tak zvaném vyhoření už katalyzátor neplní svou funkci a vůz by neměl projít pravidelným měřením emisí. Katalyzátor poškodí olovo či vniknutí benzínu. Právě hořením nespálené směsi v katalyzátoru dojde k překročení kritické teploty a zničení katalyzátoru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*