Chystáte se na štiku?

rotační třpytka

I když naší národní rybou je bezesporu kapr, většina těch, co ryby rádi jí, na talíři více ocení rybu dravou. Pochlubit se pořádným bolenem, candátem nebo štikou je snem mnoha rybářů. Protože dravé ryby se nemohou bez omezení lovit během celého roku, už teď se mnoho rybářů těší na novou sezónu, která začne v červnu nadcházejícího roku, kdy skončí hájení. Kterým vybavením a kterou návnadou se dá alespoň trochu pojistit úspěch? K tomu, abyste věděli kdy a kde dravce hledat, je nutné znát něco o jeho způsobu života a návycích.  Přivstat si zdaleka nestačí. Úspěch není zaručen nikdy a ne každému se poštěstí chytit téměř metrovou štiku. Pokud chcete dravou rybu ulovit ještě letos, máte posledních pár dní. Pokud nechcete úlovek zaplatit nachlazením, nezapomeňte na kvalitní termoprádlo.

Chytáme štiku

rotační třpytkaDravé ryby se obvykle loví třpytkováním, vláčením umělých nástrah a vláčením z lodí na mrtvé či živé rybky, případně za použití umělých rybek.  K lovu je vhodné vybírat místa, ze kterých lze dosáhnout k ostrůvkům vodních rostlin. Proto je často úspěšnější lovit z loďky. Často se používají se pevné, ale lehké pruty z karbonových slitin.

Podle velikosti předpokládané kořisti zvolíme malé či větší rotační třpytky, woblery či kousky ryb. Ideální živou návnadou jsou střevle, malé plotice či karásci. Umělé návnady jsou někdy taková malá umělecká díla. Mnozí rybáři si takovéto návnady vyrábějí sami. Ve specializovaných obchodech, ale koupíte velmi kvalitní třpytky s peřím, které zaujmou predátorovu pozornost. Rotační třpytky jsou navržené tak, aby plynule kroužily ihned po dopadu do vody. Kužel rotace závisí na síle proudu či tažení, výsledkem jsou nepřetržité přiměřené vibrace, které jsou pro štiku či jiného predátora opravdovým lákadlem.

Štiku najdete skoro ve všech českých revírech, přesto je výzva jí ulovit. Především starší vzrostlé kusy se zdají až vychytralé.  Žijí skrytě v členitém nepřehledném terénu s tůněmi, spadanými kmeny a velkými kameny. Útočí ze zálohy rychlým výpadem. Pokud má dostatek potravy, za první rok života doroste do skoro půlmetrové délky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*